Dezinfikujete ihrisko? Pozor na postup 

V čase pandémie koronavírusu je nevyhnutné dodržať všetky hygienické predpisy. A to aj na verejných ihriskách. Poradíme vám, ako zabezpečiť dezinfekčné prostredie bez toho, aby ste zlou aplikáciou dezinfekcie trvalo poškodili herné prvky.

V čase pandémie koronavírusu COVID-19 je najlepšou ochranou zostať doma. Keďže napriek tomu mnohí navštevujú s deťmi verejné ihriská, alebo používajú herné prvky na cvičenie, pre prevádzkovateľov pribúda úloha dodržať všetky hygienické predpisy, vrátane dezinfekcie prostredia. Na ochrane zdravia, ako aj bezpečnosti nám veľmi záleží,  nápomocní však chceme byť aj prevádzkovateľom. Pri dezinfekcii prostredia treba totiž myslieť aj na ochranu herných prvkov. Nekontrolovaným použitím koncentrovanej dezinfekcie hrozia nežiaduce zmeny farby a štruktúry povrchu herných zariadení.

Pozor na koncentráciu roztoku, materiál aj slnko

Sme v neustálom spojení s našimi výrobcami a partnermi s ktorými konzultujeme vhodnosť jednotlivých dezinfekčných prípravkov na jednotlivé materiály, aby sa nenarušili ich kvality a trvácnosť. Každý prípad si preto vyžaduje špeciálny prístup a jedinečné riešenie. Ak si nie ste istý, pred použitím dezinfekčného prípravku roztok vždy vyskúšajte najprv len na malej ploche. Ak sa nevyskytne nežiadúca zmena farby a štruktúry povrchu, je možné prípravok použiť na celé herné zariadenie. Chemické prípravky je často potrebné zriediť. Napríklad prípravok SAVO pri použití najprv zrieďte s vodou v pomere 1:10.

Obzvlášť venujte pozornosť hliníkovým a nerezovým povrchom, kde sú riziká poškodenie povrchovej vrstvy, zmena farebnosti a tvorba fľakov najvyššie. Pozornosť zvýšte aj s pribúdajúcim slnečným žiarením. Práve pôsobením slnečných lúčov môžu po aplikácii dezinfekcie vzniknúť na herných zariadeniach trvalé fľaky.

Ak potrebujete akúkoľvek konzultáciu či radu, či je dezinfekčný prostriedok, ktorý máte, vhodný pre herný prvok, s dôverou nás kontaktujte. Pokúsime sa vyzistiť priamo u výrobcu, či je daný dezinfekčný prostriedok vyhovujúci a nespôsobí na herných zariadeniach nenávratné škody. Spolu sa nám určite podarí zachovať čo najdlhšie kvalitu a životnosť vášho detského ihriska či herných prvkov na športovanie.

Dobrou správou je, že koronavírus podľa verejne dostupných informácií na povrchoch prežije len pár hodín, potom hynie sám. Pozor však, v prípade dotyku infikovanej osoby s hernými prvkami sa aj vydezinfikované herné zariadenia stanú opäť na nejaký čas infekčné, preto je potrebné dezinfekciu pred ich bezprostredným použitím zopakovať.