Prinášame vám niekoľko rád, ako zefektívniť parkovanie bicyklov

Cyklodoprava ako zdravá alternatíva k motorovým vozidlám má v našich mestách rozhodne budúcnosť, no prináša okrem zvýšeného počtu cyklistov na cestách aj zvýšené nároky na parkovanie bicyklov a príslušnú infraštruktúru. V budúcnosti dokonca možno očakávať rastúci záujem aj o parkovanie a súbežné nabíjanie elektrobicyklov. Ak majú byť integrácia dopravy a rozvoj cyklodopravy úspešné, je potrebné na jej potenciál myslieť už pri plánovaní infraštruktúry a prepojenosti cyklodopravy na jednotlivé formy dopravy, aby sa finančné prostriedky vynaložili skutočne efektívne a riešenia boli pre užívateľov čo najjednoduchšie. V rámci infraštruktúry a prepojenosti tak ide najmä o výstavbu kvalitných, funkčných a bezpečných cyklostojanov, cykloboxov, a to už aj s možnosťou nabíjania elektrobicyklov, zariadenia pre jednoduchý servis bicyklov, možnosti zdieľaných bicyklov – bikesharing a pod. a zároveň prepojenie parkovísk a stojanov pre bicykle či staníc zdieľaných bicyklov so zastávkami verejnej dopravy.

Na verejných priestranstvách, ako v parkoch, ale napríklad aj pozdĺž cesty v centrách miest sú vhodné jednoduchšie funkčné stojany, ale ich počet by mal byť prispôsobený frekventovanosti daného priestoru a potenciálu do budúcnosti. Stojan by mal byť vždy umiestnený tam, kde je naozaj potrebný a bude využívaný. Ak doteraz málo ľudí chodilo do práce na bicykli, nemusí to byť preto, že nechcú využívať bicykel, ale že infraštruktúra nebola dostatočne bezpečná a bicykel nemali kde komfortne a hlavne bezpečne zaparkovať. Myslite na to už pri plánovaní!

V spolupráci s našimi osvedčenými európskymi dodávateľmi Orion a Falco prinášame na trh rôzne koncepcie od jednoduchých pevných a kvalitných stojanov po dvoj- či trojposchodové uzamykateľné stojany pre desiatky až stovky bicyklov, ktoré maximálne využívajú priestor. V prípade viacposchodových sa veľmi efektívne dokáže využiť priestor do výšky, kde sú kolesá bicyklov na poschodí fixované za pomoci lyžín a ľahkú manipuláciu s nimi zabezpečuje hydraulická vzpera, vďaka ktorej si dokáže bicykel zložiť či vyložiť aj mladší, starší, prípadne menej silný človek. Ak má priestor dostatočnú výšku, je tu možnosť využitia dokonca trojposchodového stojanu, ktorý funguje na princípe prichytenia na strop. Manipulácia je jednoduchá vďaka elektrickému ovládaniu stojana a vzpere. Pri každom type stojanov si môžete zvoliť farebnosť prevedenia, materiál oplotenia, materiál zastrešenia, prípadne umiestniť na stojiská a stojany logo obce, mesta či reklamu firiem.

Aby bola zabezpečená kvalita, bez ohľadu na typ stojana je vždy potrebné zabezpečiť medzi podpornými konzolami na bicykel priestor minimálne 50 cm, prípadne, ak nie sú bicykle pri sebe v jednej úrovni a teda je menšie riziko ich vzájomného poškodenia, aspoň 40 cm. V prípade potreby stojanu na väčší počet bicyklov odporúčame využiť obojstranné riešenie, kde sa komfortne a bezpečne zmestí dvojnásobný počet bicyklov. Pri plánovaní stojísk v pozemných garážach potrebujú dvojposchodové stojany svetlú výšku okolo 2,6 metra bez vzduchotechniky, aby nedošlo pri manipulácii s bicyklom k jeho poškodeniu.

Najmä pri väčších stojiskách a frekventovane využívaných stojanoch na verejných priestoroch je dôležitá aj kvalita materiálu a prevedenia, ktorá zaručuje pevnosť stojana, jeho odolnosť voči počasiu a vandalizmu, ale aj ľahkú údržbu a dlhú životnosť.

Cyklostojany by tiež mali byť „priateľské“ k bicyklom. Teda nemali by ničiť rám bicykla a mali by umožňovať ich bezpečné uzamknutie – nielen o predné koleso, ale aj rám bicykla. Stojan by mal vždy poskytovať minimálne dva až tri body na jeho uchytenie. Stojan by tiež nemal byť príliš nízky. Jednak sa nedá bezpečne uzamknúť a jednak hrozí, že nie je zaručená stabilita bicykla, čím sa môže deformovať koleso a môžu sa aj poškodiť kotúčové brzdy. Vhodné je, ak má stojan aj gumové výstuže, ktoré chránia rám bicykla. Stabilita a kvalita sú pre nás najdôležitejšie. Aj preto spolupracujeme s výrobcami, ktorí ju dlhodobo zabezpečujú. Napríklad náš dodávateľ stojanov Orion nesie pečať kvality aj od najväčšieho a najvýznamnejšieho nemeckého klubu cyklistov ADFC (Allgemeiner Deutscher Fahrrad-Club).

Celú našu ponuku si môžete prezrieť TU

Prezrite si riešenia, ktoré boli spomenuté v článku:

Cyklotrasa + parkovanie bicyklov:
Cykloklietka + prestrešenie:
jednopodlažné cyklostojany + ochranné prvky:
Dvojposchodové parkovanie:
Uzamykatelný cyklobox:

© Copyright Studio 21, s.r.o. Všetky práva vyhradené (All rights reserved) | Created by BLUE KIWI