Zažite s nami tie najlepšie detské dobrodružstvá

Herné zariadenia na celý život! Táto veta platí nielen pre ktorékoľvek z ihrísk publikovaných v tejto brožúre, ale práve týmto sloganom sa riadi pri tvorbe a konštrukcii ihrísk nemecký výrobca lanových herných prvkov Berliner Seilfabrik. Spoločnosť patrí k európskej špičke vo svojom odbore. Za 50 rokov fungovania rozšírila sortiment o neuveriteľné možnosti zostáv a ich konfigurácií tak, že pri citlivom architektonickom návrhu a stvárnení je z nich možné vytvoriť rozľahlé detské parky a športový ihriskový svet. Mnohé z nich sú aj vďaka tomu vo svojich kategóriách ovenčené najprestížnejšími architektonickými a ďalšími odbornými cenami. Sme radi, že Berliner Seilfabrik patrí už roky k našim dodávateľom a dúfame, že v blízkej budúcnosti budeme môcť spoločne realizovať ďalšie projekty na Slovensku.

Nenahraditeľné ihrisko

Detské ihriská sú pre zdravý vývoj dieťaťa nenahraditeľné. Aj preto plne súhlasíme s názorom, že hra nie je len úľava od seriózneho učenia. Hra je skutočným dielom detstva. Práve na ihrisku sa deti psychicky, fyzicky aj sociálne vyvíjajú, učia, ako zapájať logiku, ale aj fantáziu. Učia sa vzájomnej spolupráci a rešpektu k odlišnosti. Kým športové ihriská obvykle slúžia na hranie konkrétnej hry, v prípade tých detských sú možnosti a predstavivosť neobmedzené. Práve ponúkaný priestor a herné prvky či celé zariadenia zvyšujú kreativitu najmenších na vymýšľanie stále nových hier, motivujú ich k testovaniu schopností či budovaniu sebadôvery. Kvalitné a dobre navrhnuté ihrisko by malo vždy ponúknuť takýto inšpiratívny priestor, a to pre všetky vekové skupiny bez ohľadu na schopnosti a fázy vývoja dieťaťa. A vždy by malo byť bezpečné. Ako pripomína v brožúre krajinný architekt Gregory H. Graves, ktorý stojí za návrhmi desiatok parkov a rekreačných projektov, plánovanie a návrh ihrísk je veľkou výzvou a zodpovednosťou. A aj on je potvrdením toho, že developeri či investori by mali čo najviac spolupracovať pri návrhu a projekte ihriska s architektmi. Dôvod je jednoduchý. Medzi najhoršie, aj neúmyselné následky zlého dizajnu patrí priemernosť a prvoplánovosť, či uprednostňovanie rozpočtu namiesto zámeru vytvoriť niečo jedinečné. Lenže deti zbadajú ako prvé, ak je ihrisko bez duše.

Pre nudu tu nie je miesto

Berliner Seilfabrik od začiatku dokazuje, že na ihriskách nesmie byť miesto pre nudu. Neuspokojuje sa len s klasickými šmýkačkami, preliezkami či domčekmi. Hoci neprináša stovky herných prvkov, práve vďaka nezvyčajným riešeniam tvarov a konfigurácií lanových riešení odkrýva nové dimenzie a nespočetne veľa možností na hru aj na tých najbežnejších herných prvkoch. Na jeho ihriskách nenájdete „návod na hru“. Práve naopak. Deti si vyberajú, či sa budú hrať samé, či s kamarátmi, či budú zdolávať méty a či len pozorovať okolitý svet. Prípadne sa hrať svojim tempom a po svojom, pretože inklúzia je tu dôležitá. Prínos dobrých architektov a dizajnérov pri výbere a zakomponovaní herných prvkov do prostredia, prepojenie s témou, históriou či kultúrou, je obrovský. Z každého ihriska vzniká jedinečný kúsok, vyvolávajúci „wow“ efekt.

V balóne, vo fľaši aj na streche

Niekoľko príkladov nájdete aj v tejto brožúre. Práve Berliner Seifabrik stojí za najväčším a najambicióznejším projektom rozvoja mestskej kultúry v Európe, maďarským Liget park Budapest. Architekti si za dominantu vybrali veľký teplovzdušný balón plný lezeckých atrakcií. Prepojili tu históriu a umenie, keď sa inšpirovali dielom významného maďarského maliara Pála Szinyeiho Merse, no deťom umožnili popustiť aj uzdu vlastnej fantázie. V austrálskom Bim’bimba Park and Playground v Gainsborough Greens obkoleseného zeleňou a množstvom obytných ostrovov je zas dominantou vyše 11 metrov vysoká lezecká karafa ozdobená oceľovými listami, ktorá spolu s parkom nadväzuje nielen na okolitú prírodu, no zvyšuje u detí povedomie o ekológii.

Práve spolupráca s architektmi dokáže aj nehostinný terén premeniť na dobrodružstvo. Unikátne ihrisko v nórskom Bergene  – Nygårdsparkene sa napríklad rozprestiera v kopcovitom teréne, no vďaka 13 vežiam rôznych výšok prepojených sieťovými tunelmi vinúcimi sa cez 60 metrov strmý svah vznikol nielen najväčší lanový lezecký park v krajine, ale pri pohľade z diaľky aj najväčšie pavučinové kráľovstvo. Lanový lezecký park sa vie  vysporiadať aj so svahom, ktorý by sme u nás vyčlenili len na lyžovanie. V nemeckom Medebachu vznikol takto najdlhší lanový lezecký park v Európe Aventura. Až 168 metrov dlhá adrenalínová cesta odspodu na vrchol cez lanové tunely, mosty, balansovacie rebríky a ďalšie atrakcie je doslova jedinečným zážitkom. Ihriská môžu byť vsadené do náruče prírody, no rovnako sú vhodné aj do bývalých priemyselných zón na vytvorenie krásnej oázy. V brožúre nájdete aj inšpiráciu, kde plochu na ihrisko tvorí bývalý kameňolom.

Zaujímavým riešením, ako efektívne využiť zastavaný priestor najmä v mestách a získať aj nádherný výhľad, sú ihriská na strechách budov. V brožúre je takým príkladom ihrisko na škole v švajčiarskom Klosterse, v mníchovskom Freiham Educational Campus, prípadne lanová lezecká dráha na streche nákupného centra vo fínskych Helsinkách či plnohodnotné športové ihrisko na ocenenom viacpodlažnom parkovacom dome Park’n’Play v dánskom Nordhavne. Zo strechy 24 m vysokej budovy vyráža dych krásna scenéria prístavného mesta. Komu to nestačí, môže ešte vyliezť na 12 metrov vysokú lezeckú pyramídu.

Za každým ihriskom Berlineru Seilfabrik je príbeh a citlivý prístup, pretože len tak získa ihrisko dušu a je inšpiráciou pre vždy nové dobrodružstvá. Ak také dobrodružstvo chcete zažiť aj vo vašom meste, budeme radi, ak sa na nás obrátite a vytvoríme spolu niečo jedinečné.

Náhľad:

Na stiahnutie : 

© Copyright Studio 21, s.r.o. Všetky práva vyhradené (All rights reserved) | Created by BLUE KIWI