Športujete pod holým nebom? Takto rozoznáte kvalitu prvkov

Posilňovne v prírode majú množstvo benefitov. Pri výbere prvkov si všímajte viacero parametrov, aby cvičenie plnilo nielen účel, ale bolo pre vás aj bezpečné.

Ak sa chcete dostať do formy, automaticky to neznamená, že musíte míňať desiatky eur na posilňovňu a ešte sa k tomu potiť vo vydýchanom prostredí či dokonca byť otrokom času a vtesnať sa do termínov, kedy sú posilňovne voľné. Cvičenie v prírode má hneď niekoľko benefitov – ste na čerstvom vzduchu, v termíne, ktorý vám vyhovuje, cvičíte podľa preferencií buď sami alebo s  priateľmi, podľa tempa a času, aký chcete, a najmä – máte to zadarmo. Mestá a obce už začínajú venovať pozornosť dokonca osádzaniu fitness prvkov v parkoch a na voľných verejných plochách a nájsť môžete aj celé zostavy pre workoutové cvičenie. Čo by posilňovne v prírode mali obsahovať, aby cvičenie plnilo účel, a ako rozoznať kvalitu prvkov?

Benefity posilňovni v prírode

„Pozitívnym trendom v posledných rokoch je nárast počtu „posilňovní“ v prírode resp. na verejnom priestore v mestách či obciach. Niektoré prvky sú určené primárne na cvičenie s vlastnou váhou tela, ale pribúdajú aj riešenia, ktoré plnohodnotne nahradia klasickú posilňovňu. Pozitívom je pohyb na čerstvom vzduchu a v dnešnej situácii aj výrazne nižšie riziko nákazy ako v klasickej posilňovni,“ vymenúva výhody náš odborník.

Vždy je preto dobré, ak sú prvky na cvičenie navrhnuté tak, aby cvičenie prinieslo radosť nielen pre jednotlivca, ale aj skupinu cvičiacich. A rovnako, aby cvičebné zostavy boli zamerané na rôznu fyzickú kondíciu a intenzitu cvičenia s ohľadom na vek a mobilitu, na spomínané posilňovanie s vlastnou váhou, so závažiami, či s čoraz obľúbenejšími prvkami pre workoutové cvičenie. „Samozrejme, optimálna je kombinácia prvkov, ktoré vedia využiť začiatočníci s prvkami určenými skôr zdatným športovcom. My sme napríklad mali veľmi dobré odozvy od profesionálnych trénerov na našu kruhovú posilňovňu Sportpoint od holandského výrobcu Denfit, ktorá plnohodnotne nahradí klasickú „činkáreň“. Podľa vyjadrení viacerých z nich sa ešte s lepším riešením určeným na verejný priestor – na cvičenie vonku nestretli,“ podotýka. Ideálne je, ak je priestor na cvičenie plánovaný s lokálnou komunitou, ľuďmi, ktorí budú takýto priestor využívať. „Teda naplánovať posilňovňu a náročnosť prvkov spolu s nimi,“ dodáva.

Kvalita prevedenia

Výhody cvičenia v prírode sú jedna vec, kvalita prevedenia zabezpečujúca aj bezpečnosť cvičenia, prípadne ďalšie benefity, ako inštruktáž k cvičiacim prvkom, vec druhá. „Existuje, samozrejme, viacero dodávateľov, niektorí sa orientujú primárne na nízku cenu, iní na kvalitu a dizajn. Tomu zodpovedá aj stav týchto zariadení po pár rokoch – niektoré slúžia bez problémov, iné začínajú hrdzavieť a závisí tak najmä od priebežnej údržby a kontroly zo strany prevádzkovateľa, či plnia stále svoju funkciu a sú bezpečné,“ upozorňuje odborník. Najčastejším prehreškom, podobne ako pri detských ihriskách, je, že pri cvičiacich prvkoch často chýba najmä povrch tlmiaci pád, resp. zvolený povrch nie je vhodný, napr. mäkký štrk či drevená štiepka. „Neumožňuje tak z dôvodu chýbajúcej pevnej opory nôh naplno využiť všetky funkcie zariadenia,“ dodáva.

Pozor na vek

Podľa odborníka si treba primárne všímať stav opotrebenia či zanedbanú údržbu, pokiaľ sa konštrukcia kýva, alebo sú na nej hrdzavé časti, treba byť obozretný. „Rovnako, pokiaľ sa jedná o vyššiu zostavu s rôznymi hrazdami a chýba povrch tlmiaci pád, treba opäť zvýšiť pozornosť,“. Treba však tiež pripomenúť, že tieto cvičiace zostavy sú obvykle určené skôr tínedžerom (cca od 14 rokov) a dospelým. „Preto sa neodporúča, aby ich z bezpečnostných dôvodov používali deti,“ upozorňuje na záver.