Malacky otvorili moderné ihrisko pri športovom areáli Malina

Detské ihrisko má viacero inovatívnych herných prvkov od renomovaných výrobcov. Celá plocha predstavuje takmer 370 m2.

Viete, čo majú spoločné hra a šport? Obe prinášajú pohyb. A to nielen plný vzrušenia, emócií, súťaženia, ale aj empatií, podporovania sa a priateľstiev. Keď sa hra aj šport prepojí, či idú ruka v ruke, zaručuje to najmä v prípade detí a mládeže zdravý fyzický aj psychický vývoj. Sme preto radi, že sa mesto Malacky rozhodlo zrekonštruovať ihrisko s najmodernejšími hernými prvkami práve pri už existujúcom športovom areáli Malina, a to na ploche takmer 370 m2. „Ihrisko je jednak pri športovej hale, kam chodí mládež na krúžky, takže pred a po krúžkoch je to fantastický priestor na stretávanie. Zároveň je parčík v centre mesta pri peších ťahoch zo škôl. V minulosti tu pritom bolo tiež ihrisko, ktoré bolo intenzívne navštevované,“ hovorí autorizovaný architekt Studio 21 Juraj Jurík.

Investorom je mesto

Ihrisko je súčasťou plánu rekonštrukcie a riešenia väčšieho verejného priestranstva. Idea vznikla na pôde mestského úradu a z požiadaviek mesta ako investora. Popri ihrisku by mal vzniknúť aj nový parčík, chodníky, zeleň, osvetlenie a upraví sa tiež parkovanie v samotnej lokalite. Vzhľadom na to, že celý zámer financujú Malacky z vlastných zdrojov, realizácia samotného ihriska sa od prvotnej myšlienky v roku 2022 až po dokončenie v máji 2023 uskutočnila pomerne rýchlo v porovnaní s fondovými projektami, kde je proces obvykle výrazne zdržaný administratívnymi obmedzeniami.

Mestský architekt chcel od začiatku pre ihrisko kvalitné moderné riešenia. Vzhľadom na dobrú skúsenosť pri realizácii vnútrobloku v meste spred niekoľkých rokov oslovil do výberového konania na zhotoviteľa aj Studio 21 a sme radi, že si investor vybral práve z našej ponuky.

Výber najmodernejších prvkov

Moderné prvky pútajú vďaka dizajnu pozornosť skutočne už na prvý pohľad. Sú od viacerých renomovaných výrobcov, ako HAGS, Berliner Seilfabrik, Eurotramp a Playtop, pričom ihrisko je rozdelené na niekoľko zón podľa veku detí.

„Pri príchode z centra mesta hneď zaujme DNA oblúk určený pre staršie deti. Ide o preliezačku v tvare veľkej špirály, ktorú tvorí mohutný ohnutý kovový stĺp kotvený do terénu. Ďalším netradičným prvkom v tejto zóne je aj Hula-Loop, pri ktorom deti zapájajú pri hre aj boky,“ vysvetľuje architekt Juraj Jurík. Deti si tak napríklad môžu predstaviť, že plachtia na surfe, pričom sa učia balansovať a v pohybe majú všetky svaly.

Centrálna zóna ihriska je rozdelená na podskupiny s dynamickými prvkami a upúta ďalším netradičným, veľmi moderným prvkom – špeciálnym kolotočom s húpacími ramenami Mobilus pre starších. Je to závesná hojdačka a kolotoč v jednom a keďže nemá váhové obmedzenie, vyšantiť s deťmi sa môžu aj rodičia. Ďalšiu dávku adrenalínu si staršie deti môžu dopriať aj na kolotoči s rotačným prstencom na sedenie a pevným kruhom. Tým, že je kolotoč vyosený voči horizontálnej rovine, hra na ňom je veľmi dynamická.

Vybiť či dobiť energiu si malí a veľkí môžu aj na trampolínach, ktoré sú zapustené v dopadovom povrchu v rovine s terénom, čím sú bezpečné na skákanie aj pre menšie deti. Tie najmenšie sa zas môžu pohrať a zapojiť nielen motoriku, ale tiež fantáziu na pružinovke a plastike hrocha.

Najväčším lákadlom je však bezpochyby centrálny lanový herný prvok v drevenom ráme. „Ten povyšuje ihrisko na drobnú architektúru,“ hovorí Juraj Jurík. Ide o drevenú kocku stojacu na jednom zo svojich rohov, ktorá má vo vnútri sieť na lezenie, čím ponúka nespočetné možnosti hry.

Jednotlivé zóny na tejto najväčšej ploche sú od seba oddelené farebnou grafikou povrchu a drobnými polguľovými bezpečnými bariérami v dopadovom povrchu. „V zeleni je ohrádka s pieskoviskom a domčekom pre najmenších – ide o herný prvok pre deti, ktoré si chcú pri hre oddýchnuť, pričom vďaka inkluzívnosti ihriska aj pre tie, ktoré sa do hry nerady zapájajú, ale obľubujú skrýšu, ako napríklad autistické spektrum návštevníkov,“ podotýka Juraj Jurík.

Plochou na hranie sa nešetrilo

Pri ploche ihriska mesto nešetrilo. Len bezpečná dopadová plocha pod hernými prvkami je na 340 m2, pieskovisko s domčekom zas zaberá plochu 27 m2. „Dopadový povrch tvorí liata guma Playtop v rôznych hrúbkach – podľa výšky pádu pod jednotlivými hernými prvkami. Farebnosť a grafiku si zvolil investor,“ vysvetľuje Juraj Jurík. Takmer bezúdržbový liaty gumený povrch je v odtieňoch zelenej farby. Herné prvky sú v zelenej a modrej farbe v kombinácii s drevom. „Herné prvky sme farebne doladili pred ich zadaním do výroby. Pri väčšine sa dala aspoň časť prvku zladiť do zelenej farby. Pri niektorých, ako napríklad hroch, ostala originálna modrá farba, a pri niektorých by sa zmena farby ani nehodila – ako napríklad modrý pružinový žralok,“ dodáva Juraj Jurík.

Ihrisko spĺňa európske normy bezpečnosti, dizajnom a výberom prvkov patrí nielen k najmodernejším, ale vzhľadom na kvalitu herných prvkov a prevedenia je odolné voči vplyvom počasia či prípadnému vandalizmu.

Kým ihrisko už môže privítať prvých návštevníkov, koncept parčíku za „hranicou“ hernej plochy rieši investor a priestor sa stále vyvíja. „Necháme sa prekvapiť, ako dopadne zvyšok realizácie,“ dodáva architekt Studio 21.