Lietavská Lúčka úspešne revitalizovala ihrisko z eurofondov

Aj na úzkom priestore sa dá vytvoriť ihrisko európskeho štandardu.

Na prvý pohľad veľkorysý priestor, na ten druhý skôr úzky slíž z jednej strany lemovaný garážami a záhradkami a z druhej objemným stromom a zjazdovým chodníkom. Hoci by sa tak mohlo zdať, že vznikajúce ihrisko nemôže byť s týmito parametrami plnohodnotné, opak je pravdou. Revitalizácia vnútrobloku v Lietavskej Lúčke sa vydarila na výbornú. Svoje herné prvky tú nájdu malé aj väčšie deti a vďaka výbornej spolupráci s investorom sú splnené aj všetky požiadavky na bezpečné ihrisko. „Návrh riešenia prišiel zo strany miestneho architekta, ktorý s nami konzultoval rozmiestnenie herných prvkov, ich bezpečnostné požiadavky a typ, ako aj spôsob návrhu bezpečnostného dopadového povrchu,“ vysvetľuje autorizovaný architekt spoločnosti Studio 21 Juraj Jurík. Investorom bolo mesto a na revitalizáciu získalo dotáciu z eurofondov.

Kvality sa nezriekli

Ihrisko vznikalo v roku 2021. Návrh bol riešený v rámci projektu revitalizácie vnútroblokov cez eurofondy. „Priestor si určila obec a architekt sa popasoval so zadaním, kde aj na takejto úzkej ploche tvorenej z jednej strany zjazdným chodníkom a z druhej strany zadnou stenou garáží vznikol priestor pre hru oddelený nízkou zeleňou,“ vysvetľuje Juraj Jurík. Keďže vďaka eurofondom na obec pripadala len malá čiastka spolufinancovania, nemusela sa vzdať kvality. „Aj preto mohol vzniknúť takýto milý projekt v kvalite európskeho štandardu,“ dodáva Juraj Jurík.

Výber prvkov sme robili v spolupráci s architektom a investorom, ktorí mali určitú predstavu o vekovej skupine detí a rozpočte. „Herné prvky tvoria mix so zameraním od menších detí až po najstaršie. Dokonca je na ihrisku aj sedák typu Tango na retiazkovej dvojhojdačke, kde sa vie s dieťaťom pohojdať aj rodič,“ podotýka Juraj Jurík. Herné prvky sú od európskeho renomovaného výrobcu HAGS. Popri hojdačkách rôznych druhov tu nájdeme aj domček pre najmenších, kde sa môžu nielen hrať, ale si aj oddýchnuť, ďalej preliezku so šmýkačkou a hernými prvkami na lezenie, štveranie či udržanie rovnováhy, pre menších ponúkajúcu tiež hry na rozvíjanie pamäte, prístrešok s možnosťou hrania sa na kuchárov, predavačov a pod.  Po okrajoch ihriska sú lavičky slúžiace na oddych deťom aj dospelým. Tamojšia zeleň poskytuje v lete príjemný tieň.

Prírodný povrch

Zaujímavosťou je výber materiálu pre dopadový povrch tlmiaci pád. Jeho výber padol na drevnú štiepku, ktorá sa využíva aj pri hre na jednom z herných prvkov. „Typ dopadového povrchu z drevnej štiepky sme odporučili architektovi my z viacerých dôvodov. Jednak tu bola požiadavka na prírodný dopadový povrch a tiež na ekonomickejšie riešenie. V miestnej lokalite je plavený štrk primeranej kvality nedostupný a musel by sa voziť až z oblasti južného Slovenska, čo by výrazne predražilo realizáciu kvôli dopravným nákladom,“ vysvetľuje Juraj Jurík. Drevná štiepka je v horskej lokalite ľahšie dostupná. Navyše, kvôli existujúcemu smreku s plytkými koreňmi vzniklo projekčné riešenie s vyvýšenou ohrádkou a minimalizáciou výkopových prác. Drevná štiepka sa tak dostala nad úroveň okolitého terénu.

Komplikáciou bola inflácia

Každá realizácia prináša svoje špecifiká a riešenie nečakaných problémov. V prípade tvorby ihriska v Lietavskej Lúčke sme sa vďaka dobrému plánovaniu a výberu prvkov, resp. vsadeniu na kvalitu, vyhli komplikáciám tohto typu. Na druhej strane, za zmienku stojí, že väčšina fondových projektov v ostatných rokoch prebieha administratívnou kontrolou aj niekoľko rokov. V čase realizácie a vplyvom inflácie sú tak ceny z rozpočtu často už výrazne neaktuálne, čo komplikuje celý proces výstavby.