Hasepark – Inkluzívny herný raj, ktorí navrhovali aj deti

Na rozľahlom priestranstve vzniklo ihrisko plné klasických aj lanových herných atrakcií a športu z dielne nášho dodávateľa a renomovaného nemeckého výrobcu Berliner Seilfabrik.

Hasepark v nemeckom Osnabrücku dostal svoje pomenovanie podľa tamojšej rieky Klöckner Hase, nazývanej aj jednoducho Hase. Práve na rozľahlom priestranstve na jej brehu vzniklo ihrisko plné klasických aj lanových herných atrakcií a športu pre malých aj veľkých, a to z dielne nášho dodávateľa a renomovaného nemeckého výrobcu Berliner Seilfabrik. Za povšimnutie rozhodne stojí fakt, s akou citlivosťou sa priestor zmenil na raj hier, športových aktivít a zábavy a akú plochu mu investor venoval. Predstavuje 15 000 m2.

Workshop o budúcnosti

Revitalizácia začala ešte v roku 2019. Cieľom bolo, aby sa park stal miestom, kde môžu rodiny stráviť spoločné chvíle, dokonca aj počas celodenného výletu. No ktoré tiež pokryje potreby tamojších obyvateľov, ak si budú chcieť len oddýchnuť, alebo sa aktívne vyžiť. Rieka Hase totiž preteká južne od mestského parku a oddeľuje obytnú štvrť na severe od priemyselnej zóny južne od rieky.

V Haseparku už pritom dve detské ihriská boli, podobne ako futbalové, hokejové či basketbalové, ktoré sa plánovali integrovať do veľkého ihriska. Celému objektu pritom v minulosti dominoval kopec, ktorý tu bol vyvýšený ešte koncom 90. rokov aj spolu s vegetáciou. Odvtedy sa však z kríkov vytvorila uzavretá masa, ktorá sťažovala výhľad na ihrisko. Chodníky boli tiež zo strán zarastené hustým porastom. Miestny úrad preto pre deti a mládež zorganizoval „workshop o budúcnosti“, na ktorom mohli vyjadriť svoje želania týkajúce sa nového ihriska. Plán zahŕňal vybudovanie viacerých hracích priestorov, a to pre najmenších, žiakov aj tínedžerov.

Priestor plný atrakcií

Keďže malo byť ihrisko skutočne pre všetkých, pri jeho tvorbe bola mimoriadne dôležitá téma inklúzie. A to vo všetkých smeroch. Teda či ide o vek, fyzické a psychické schopnosti, aj vyžitie. Popri detských herných prvkoch sa tu preto naplánoval aj priestor pre parkour a kalisteniku pre fyzicky aktívnu mládež a dospelých. Aby sa minimalizoval potenciálny konflikt medzi hrajúcimi sa deťmi a prechádzajúcimi cyklistami alebo chodcami, optimalizovalo sa trasovanie parku.

Priestor pre najmenších je takmer celý orámovaný prírodnými kamennými blokmi a vyplnený pieskom na hranie. Centrom je domček, do ktorého môžu drobci vyliezť po rampe, aby pre nich neboli problémom schody, a na druhej strane sa zas šmýkačkou bezpečne dostať dole. Súčasťou domčeka je na „prízemí“ aj stolík, kde si deti môžu tvarovať koláčiky z piesku, či sa hrať iné hry a mať svoje role. Z druhej strany prízemia ich pozornosť upúta otočná hra Memo. Priestor v tejto časti ihriska dopĺňajú hojdačky. Na ploche, kde už je gumená bezpečná dopadová plocha tlmiaca pád, a ktorá oddeľuje plochu pre najmenších od väčšieho ihriska, sa nachádza množstvo rôznych herných atrakcií. Dvanásť konštrukcií vhodných pre deti od troch rokov bolo navrhnutých špeciálne tak, aby sa tu mohli spolu hrať deti rôznych psychických a fyzických schopností a umožňovali vzájomný kontakt medzi nimi. Na tejto centrálnej časti ihriska tak okrem iného nájdu napríklad aj stenu na maľovanie a domček s rôznymi hracími panelmi, ktoré podporujú motorický a sluchový rozvoj. Stena na maľovanie a hracie panely sú pritom prístupné aj na invalidnom vozíku. Okrem toho môžu využiť aj hojdačku Bowl Swing s nízkou vstupnou výškou, trampolíny či kolotoč, ktoré sú tiež prístupné pre vozíčkarov.

Domček na lanách

Kým ihrisko pre malých ponúka prvé objavovanie sveta okolo nich a získavanie zručností, ihrisko pre staršie deti už ponúka poriadnu dávku dobrodružstva a adrenalínu. Hlavným a neprehliadnuteľným prvkom je lanová herná zostava Greenville Combi. Staršie deti majú prístup k domčeku Quii na vrchole cez priestorovú sieť Pentagódu. Z domčeka sa môžu vydať sieťovým tunelom vedúcim do ďalšej atrakcie – štyri metre vysokého útočiska na strome Trii. Odtiaľ sa môžu zošmyknúť po točitej šmykľavke späť na zem.

Hojdačka Sky Swing a hojdačka VIP Swing sa nachádzajú trochu ďalej od hlavného detského ihriska, no ponúkajú tiež nefalšovanú dávku zábavy a vzrušenia. Hojdačka Sky Swing je určená pre všetkých, ktorí chcú dosiahnuť nové výšky, zatiaľ čo hojdačka VIP Swing si vyžaduje aj tímovú spoluprácu a komunikáciu, aby sa dala do pohybu.

Trochu ďalej od hlavnej hracej plochy je aj vyčlenený priestor pre parkour a kalisteniku, aby sa znížila možnosť konfliktov.

Zrekonštruovaný Hasepark je skutočným úspechom. Aj preto, že ho spoluvytvárali deti aj mládež. Stal sa tak obľúbeným cieľom jednodňových výletov pre rodiny, a to bez ohľadu na vek a schopnosti.