Detva – Premena vnútrobloku na živý priestor pre ľudí

Moderné, nadčasové a predsa v súlade s prírodou. Ponúkajúce bezpečný priestor vrátane herných prvkov a povrchu pre všetky vekové kategórie – od najmenších až po seniorov, ako aj priestor na spoločenskú interakciu. Aj tak by sa dala charakterizovať premena vnútrobloku v Detve, ktorú sme realizovali v roku 2019. Autorom projektu je architektonický ateliér DEVLEV. Tak ako nám, aj tejto spoločnosti je blízka podpora trvalej udržateľnosti a výstavby pre príjemné bývanie. Aj preto sme boli radi, keď na konzultácie ohľadne bezpečných detských ihrísk a verejných priestorov v Detve oslovila práve našu spoločnosť Študio-21 plus. „Projekty firmy DEVLEV vynikajú svojím nadčasovým dizajnom, priaznivou cenou a vysokou variabilitou možných úprav. Z tohto dôvodu sme oslovili na spoluprácu spoločnosť Študio-21 plus, ktorá je stabilnou a spoľahlivou spoločnosťou pôsobiacou na slovenskom trhu už viac ako 20 rokov a úspešne udáva trendy vo verejnom priestore,“ zhodnotil odštartovanie vzájomnej spolupráce konateľ spoločnosti Samuel Župa.

Našou úlohou bolo pretvoriť zo starého zanedbaného trávnatého medziblokového priestoru moderný a funkčný areál tak, aby poskytoval priestor na socializáciu nielen detí, ale aj dospelých, a to nielen na hru, ale aj oddych či šport. „Vzhľadom na daný región sme sa rozhodli použiť moderné prvky, no zároveň priznať aj spätosť s tamojšou prírodou a regiónom. Na detské ihrisko pre deti sme tak odporučili vysokokvalitné herné prvky od nášho osvedčeného  dodávateľa HAGS z produktového radu NATURE PLAY,“ hovorí autorizovaný architekt Študio-21 plus Juraj Jurík. Jeho prednosťou je práve žiadaný minimálny vizuálny dopad na okolie. „Celý sortiment je vyrobený z dreva Robinia a Douglas, ktoré je známe svojou odolnosťou voči nepriaznivým poveternostným podmienkam, hnilobe aj vandalizmu,“ podotýka architekt. Popri lanových herných prvkoch nechýbajú, samozrejme, ani šmýkačky, hojdačky či detský kolotoč, vďaka čomu si na svoje prídu deti rôznych vekových kategórií. Herné prvky rovnako farebne ladia k celku. Aby hra bola skutočne bezpečná, na ploche celého detského ihriska je použitý bezpečný povrch tlmiaci pád značky Playtop v príjemných farbách. Celá zóna je vsadená do živej zelene.

Druhá časť ihriska je určená pre priaznivcov aktívnejšieho športu. „Preto sme tam už zvolili modernejšie prvky, hoci v celkovej vizualizácii – farebnosťou aj umiestnením – takisto veľmi pekne dopĺňajú vzhľad a funkčnosť celého areálu,“ podotýka Juraj Jurík. Fitness aj workoutové prvky na cvičenie sú značky Denfit a sú vybrané tak, aby si cvičenie na nich mohli užiť rôzne fyzicky zdatní športovci a to či už spolu, alebo samostatne. Popri zónach hier a aktivity nechýba ani zóna oddychu. Tá je určená na utužovanie komunity pri spoločných stretnutiach, pre deti, ktoré si potrebujú oddýchnuť, prípadne aj pre rodičov, ktorí deti sprevádzajú, či na oddych pre cvičiacich. „Vybrali sme tak nadčasový mestský mobiliár značky HAGS. Príjemné chladivé prostredie udržuje aj počas horúceho leta drevená pergola. No a nechýbajú ani cyklostojany, kde si možno bicykle počas hry či cvičenia bezpečne uzamknúť,“dodáva odborník Študio-21 plus.