Čerešne sa rozrástli, k hre lákajú aj tínedžerov

Dizajn herných prvkov je urbánneho charakteru. Výstavba ihrísk kopíruje svahovitý terén.

Nová úroda čerešní, alebo ďalšia nádielka herných prvkov aj pre staršie deti. Aj tak by sa dali nazvať nové ihriská v rezidenčnom komplexe Čerešne v bratislavskej Dúbravke, ktoré nadviazali na našu prvú realizáciu s developerom ITB Development. Prvé čerešne „roztrúsené“ vo vnútroblokoch priniesli herné prvky pre malých, ale aj workoutové zostavy pre dospelých. Tak, ako sa rozrastal rezidenčný komplex, pribudol priestor aj na ďalšie herné plochy. „Komunikácia ohľadom herných prvkov bola cez krajinného architekta, s ktorým sme spolupracovali aj v minulosti a poznal kvalitu nášho sortimentu a podporu pre projektantov,“ vysvetľuje autorizovaný architekt Studio 21 Juraj Jurík. Aj tieto ihriskové plochy pokračujú v tematike čerešní, čo potvrdzuje farebnosť a kresba dopadového povrchu.

Ihriská medzi svahmi

Sme veľmi radi, ak je developer naklonený tomu, aby téma či skladba ihriska mohla vyzdvihnúť nejaký charakteristický prvok, prípadne črtu danej oblasti. Kým v prípade čerešničkových ihrísk pre najmenších boli do červenej dopadovej plochy v tvare čerešní roztrúsených po tráve osadené jednotlivé herné prvky, pri tejto realizácii projektant zvolil 2 samostatné plochy pre ihriská koncipované lineárnou formou. „Keďže celá výstavba kopíruje svahovitý terén, tak vo vnútroblokoch vznikli menšie lineárne vodorovné priestory s nadväzujúcim svahom, na ktorých sú umiestnené ihriská,“ vysvetľuje architekt Juraj Jurík.

Autor projektu vyberal z predložených verzií dizajn herných prvkov urbánneho charakteru. „Sú to zostavy menej tradičné tvarom a funkciou, ktoré sú orientované na predstavivosť starších detí v abstraktnom modernom dizajne. Jedná sa zväčša o celokovové zostavy kombinované s lanovými prvkami,“ dodáva Juraj Jurík. Staršie deti či tínedžeri si tu popri hre môžu aj zašportovať – precvičiť rúčkovanie, vzpieranie, lezenie, cviky na udržanie rovnováhy, a to či už pri chôdzi, alebo aj v stoji, kde pri jednotlivých pohyboch v podstate zapájajú všetky svaly.

Výber prvkov sa tvoril postupne, vzniklo viacero verzií, ktoré autor projektu komunikoval s investorom a ten aj s ohľadom na rozpočet optimalizoval výsledné riešenie,“ dodáva Juraj Jurík. Keďže naše herné prvky nemajú váhové obmedzenie, pokojne sa môžu pridať aj dospelí.

Čerešňový sad

Herné prvky sú od renomovaných výrobcov – švédskej spoločnosti HAGS a nemeckej firmy Berliner Seilfabrik. „Prvky sú povyberané z rôznych typových segmentov, nie sú vyslovene z jednej produktovej skupiny. Napriek tomu vzájomne ladia charakterom, farebnosťou a materiálom,“ vysvetľuje Juraj Jurík.

Všetky sú osadené do bezpečného dopadového povrchu EPDM, ten je plošne v základnej zelenej farbe a pod jednotlivými prvkami je umocnený červenými kruhmi symbolizujúcimi čerešne. „Projektovaný dopadový povrch bol Playtop. Pri realizácii však došlo k zámene z dôvodu okresaného rozpočtu,“ dodáva Juraj Jurík.

Farebnosť prvkov je zo štandardného sortimentu. „Projektant vyberal do siva ladené kovové konštrukcie. Buď priamo s povrchovou úpravou pozink, nerez, alebo s finálnou farbou v sivom odtieni,“ spresňuje Juraj Jurík. Herné prvky majú drobné akcenty v modrej, oranžovej či červenej. „Na tieto drobné farebné kombinácie sa nijako špeciálne neprihliadalo. Išlo skôr o formu a moderný charakter herných zostáv,“ podotýka. Práve pre tínedžerov je už dôležitá striedmosť a funkčnosť, no najmä moderný dizajn. Ak tam však zavítajú aj ich mladší súrodenci, pokojne si pri precvičovaní rovnováhy môže predstaviť, že sa držia stopky na čerešni, a že na zemi sa vinie malá húsenica, cez ktorú môže buď bezpečne prejsť, alebo cez ňu preskakovať. Predstavivosti ani fantázii pri zostave hier sa medze nekladú.

Realizácia na etapy

Hoci je v spoločnosti Studio 21 štandardom príprava predmontáže herných prvkov v sklade a následne realizácia na stavbe, aby sme skrátili čas dokončenia na mieste na minimum, z dôvodu počasia a zimného ročného obdobia, ako aj prebiehajúcej rezidenčnej výstavby, bola realizácia ihrísk riešená na viackrát. „Výber herných prvkov obsahoval zostavy, ktoré sa z väčšej časti kompletizujú priamo na mieste. Zo spomenutých dôvodov bolo nutné spraviť výjazdov na stavenisko viackrát a realizácia sa tým predĺžila,“ dodáva Juraj Jurík. Dnes si však už deti môžu ihrisko užívať za každého počasia. A to aj vďaka vysokej kvalite a odolnosti herných prvkov zohľadňujúcich to, že sú určené na nestrážený priestor, a odolávajúcich tak počasiu či prípadnému vandalizmu.