Základná škola Kpt. Nálepku, Stupava – Lezecký svet na ihrisk

Základná škola Kpt. Nálepku v Stupave patrí k najväčším základným školám na Slovensku, čo do počtu tried aj žiakov. Vo svojom logu má sovu, ktorá do veľkej miery vypovedá aj o jednom z jej hlavných cieľov – postarať sa o komplexný rozvoj žiakov, aby z nich vyrástli zdraví, flexibilní, primerane jazykovo aj vedomostne pripravení mladí ľudia.

Veríme, že spojenie všeobecného základného vzdelania s kvalitnou jazykovou a športovou prípravou je predpokladom na ďalší plnohodnotný život a zvyšovanie odolnosti voči zložitým situáciám v živote,“ píše sa na stránke školy. Tá zároveň výchovu nekončí za múrmi tried, pokračuje aj v rámci mimoškolských aktivít, a to aj na školskom dvore. Práve tu aj vďaka podpore OZ rodičov vzniklo moderné detské ihrisko, kde sa žiaci môžu od výučby odreagovať, no ktoré zároveň rovnako štartuje ich koncentráciu, zdolávanie výziev, súťaživosť, ale aj vymýšľanie nových hier. „Spoluprácu so základnou školou sme odštartovali už dávnejšie pri návrhu exteriéru. Od začiatku vsádzali na kvalitu, preto aj výber vychádzal z ponuky kvalitných a osvedčených herných prvkov. Ihrisko vznikalo postupne v dvoch etapách,“ konštatuje autorizovaný architekt spoločnosti Studio 21 Juraj Jurík. Tretiu etapu nateraz utlmila pandémia.

Žiaci školy sú veľmi úspešní v rôznych vedomostných, jazykových aj športových súťažiach. Len v Hanball Academy, ktorá funguje na škole, je viac ako sto žiakov. Pohybová zdatnosť je tak vysoká. Aj preto sme pri návrhu ihriska chceli zakomponovať netradičné prvky, rozmanitosť tvarov a typov na udržanie rovnováhy, na zdolávanie prekážok, skúšania telesnej zdatnosti, súťaživosti a objavovania nového. „V prvej etape sme využili prvky od renomovaného švédskeho výrobcu HAGS z herného radu Agito a tiež prvky NRG, ktoré zaujmú vďaka svojmu štýlovému prevedeniu. Deti sa naučia balansovať a získavať rovnováhu,“ konštatuje Juraj Jurík. Pevná konštrukcia NRG herných prvkov umožňuje bezpečnú hru aj vo výškach. Deti môžu liezť, rúčkovať, visieť vo vzduchu, šplhať sa.  Oceľové oblúky a podpery pritom vytvárajú aj pôsobivý prvok hernej plochy a upútajú deti každého veku a schopností.

V druhej etape pribudli prvky od nemeckého výrobcu lanových herných prvkov Berliner Seilfabrik. Siete a preliezky sú určené tiež pre rôzne vekové kategórie a bez obmedzenia hmotnosti. Žiaci sa tak môžu na nich hrať samostatne aj spolu. Opäť podporujú ich rovnováhu, koncentráciu, vedú k súťaživosti, ale aj k spolupráci a pomoci jeden druhému. Tieto lanové herné prvky sa vyznačujú vysokou odolnosťou lán, ktoré sú spájané špeciálnymi hliníkovými spojovacími prvkami. Sú upínané na stĺpiky z mohutných a veľmi pevných oceľových trubiek. V tomto prípade sme spolu so školou a OZ rodičov volili kombináciu sivých stĺpikov so žltými lanami. Farebnosť si však môžete zvoliť sami. Herné prvky na našich ihriskách sú odolné nielen voči nepriazni počasia, ale aj prípadnému vandalizmu, takže sú vhodné aj na nestrážený verejný priestor.

Pod celým ihriskom je nateraz bezpečným dopadovým  povrchom tlmiacim prípadný pád plavený štrk. V budúcnosti v závislosti od rozpočtu, môže pribudnúť aj ekologický gumený povrch.