Urban Residence, Bratislava – Moderné ihrisko pre moderné bývanie

Aj v ruchu veľkomesta vie vzniknúť moderný urbanistický projekt ponúkajúci príjemné bývanie, kde je vo vnútrobloku vyčlenený bezpečný priestor pre rôzne detské aktivity.

Deti šantiace na bicykloch, ďalšie lezúce na unikátnu vežu, prípadne už šmýkajúce sa dolu tubusovou šmýkačkou, pár z nich džavotajúcich pri hre na obchod v ihriskovom domčeku, ďalšie oddychujúce na 3D polguliach a ďalšie hojdajúce sa na okolitých hojdačkách. Moderné detské ihrisko v novom bytovom komplexe Urban Residence na rušnej Račianskej ulici v Bratislave zaujme hneď na prvý pohľad – je úsporné do priestoru, no bohaté na hry, štýlové riešením, aj začlenením do priestoru. Developerom je spoločnosť Lucron, ktorá sa pri jeho realizácii rozhodla pre spoluprácu so spoločnosťou Študio-21-plus. „Od začiatku sme komunikovali s architektmi, ktorí mali na starosti návrhy exteriérov pre spoločnosť Lucron. Keďže ide o urbanistický projekt, bolo nevyhnutné maximálne využiť priestor a herné prvky ťahať aj do výšky. Zámer investora bol dať na ihrisko niečo dominantné, čo zaujme. Voľba padla na vežu ponúkajúcu viacero herných aktivít, ktorá dizajnovo aj farebne ladí s okolitou výstavbou a architektúrou,“ hovorí autorizovaný architekt Studio 21 Juraj Jurík.

Ihrisko je včlenené do vnútrobloku, takže je pre deti bezpečnou oázou. Je špecifické hneď z niekoľkých hľadísk. „Je tvorené na streche garáží, resp. na vrstve nad garážami tak, aby najmä v prípade kotvenia veže neboli porušené hydroizolačné vrstvy,“ vysvetľuje Juraj Jurík. Z tohto dôvodu je zvolené aj atypické nadzemné kotvenie herných prvkov. Vysoká veža od renomovaného švédskeho výrobcu HAGS  ponúka nielen tubusovú, ale aj klasickú šmykľavku, ako aj prvky na lezenie a rúčkovanie smerom nahor – lezeckú stenu, rúčkovací rebrík, preliezanie vo vnútri veže a niekoľko ďalších doplnkových hier. V spodnej časti je pre najmenších výdajný pultík využívajúci sa pri hre na obchod. Celá veža okrem výziev na prekonávanie lezeckých prekážok, či radosti zo šmýkania, podporuje aj fantáziu dieťaťa – môže si ju predstaviť ako nedobytnú vežu z rozprávky, ale aj raketu pri štarte. „Sivo-biela veža je imitáciou hradnej veže, nechýba vyobrazenie tehličiek a cimburie na vrchu. Ale, samozrejme, fantázii detí sa medze nekladú. Pokojne to môže byť aj raketa čakajúca na ich let do vesmíru,“ podotýka.

Zvláštnosťou je však aj vlnitý trávnatý terén, ktorý prechádza aj do plochy ihriska. „Architekti s ním počítali už v prvej etape výstavy Urban Residence a vlnky sú tak spojovacou myšlienkou celej zóny – z trávnatých kopcov to prešlo aj do detského ihriska. Nadimenzovali sme tak veľkosť dopadovej plochy, grafiku jednotlivých pásikov v jednoduchom, modernom duchu. Investor si vybral klasickejšie, prírodné farby,“ hovorí architekt Juraj Jurík. Hoci to pôvodne nebol zámer, vlnitý terén si užívajú najmä malé deti na bicykloch. „Na ploche ihriska sme navrhli aj malé polguľovité kopčeky, aby sme vizuálne oddelili jednotlivé bezpečnostné zóny, najmä zónu na hojdanie. Nemusia sa tam dávať tvrdé prekážky ako bezpečnostný kordón. Kopčeky deti upozornia, že sa v ďalšej zóne už niečo deje a musia zvýšiť pozornosť. Zároveň ich môžu využiť aj na sedenie,“ dodáva Juraj Jurík. Na hojdanie môžu využiť jednotlivé hojdačky zapustené do zeme, závesné s klasickým sedákom určené pre staršie deti, závesné s opierkou pre malé deti, ale aj špeciálny tango sedák pre hru rodiča a dieťaťa.

Spomínané polgule sú z materiálu využívanom na bezpečný povrch tlmiaci pád od spoločnosti Playtop, ktorý je možné tvarovať do 3D tvarov. Povrch má ešte ďalšiu zvláštnosť. „Využitý je jedinečný materiál s granulami Nike Grind, ktoré obsahujú vysoké percento recyklátu zo starých tenisiek Nike,“ Vysvetľuje Juraj Jurík. Ako jediná na svete ho vyrába spomínaná spoločnosť Playtop, ktorej zástupcom je na Slovensku práve spoločnosť Studio 21. Okrem ekologickosti je tento povrch oteruvzdorný a vyžaduje minimálnu údržbu. Je tiež priepustný a rýchloschnúci, takže sa nielen minimalizuje riziko pádu z pošmyknutia, ale opäť podporuje ekológiu – neodvádza vodu preč z vnútrobloku, ale udržuje ju v zemi. Celá plocha je zároveň obkolesená trávou, takže deti môžu pokojne rozšíriť svoju aktivitu o ďalšie hry, alebo si len tak odpočinúť. Na oddych možno využiť aj lavičky lemujúce ihrisko, pri ktorých v lete poskytnú príjemný tieň vysadené stromčeky.