University of Southern Denmark – Odense, Dánsko

Študentské bicyklové mestečko
Dánska univerzita sama iniciovala vytvorenie infraštruktúry pre bicykle, aby podporila zdravý spôsob dopravy.

Hoci za najväčších užívateľov cyklodopravy sa považujú Holanďania, obyvatelia Dánska im významne konkurujú. Takmer 12 tisíc kilometrov cyklociest a premyslená infraštruktúra dáva v škandinávskej krajine najlepšie podhubie, aby obyvatelia považovali tento spôsob dopravy za najefektívnejší.

Inšpiráciou môže byť aj univerzitné mestečko v Odense. Tamojšia University of Southern Denmark je nielen tretia najväčšia, ale aj tretia najstaršia univerzita v Dánsku. Má viac ako 30 tisíc študentov a vedenie sa rozhodlo zvýšiť komfort pre študentov tým, že svoje bicykle môžu bezpečne a pohodlne zaparkovať na vyhradenom parkovisku v areáli školy.

Univerzita oslovila osvedčeného holandského výrobcu Falco, ktorý je aj našim dodávateľom pre slovenský trh. Z jeho bohatej ponuky stojanov si škola vybrala stojany Falco-DK v kombinácii s populárnymi obojstrannými zastrešenými stojanmi FalcoGamma.

Jednoduché funkčné cyklostojany poskytujú pre bicykel pevnú oporu. Vďaka kvalitnému materiálu sú prakticky bezúdržbové, odolné voči počasiu či prípadnému vandalizmu, čím sa zaručuje ich dlhá životnosť. Obojstrannosť riešenia významne šetrí miesto bez toho, aby sa akokoľvek zvyšovalo riziko poškodenia bicyklov pri manipulácii s nimi. Pri jednostrannom riešení je vzdialenosť medzi podpornými konzolami na bicykel aspoň 70 cm, čo umožňuje zaparkovať aj bicykle s atypickou konštrukciou a rôznymi doplnkami, napríklad košíky, debničky a podobne. V prípade obojstranného riešenia je kapacita dvojnásobná.

Odozva študentov je veľmi pozitívna. Dôvodom je práve jednoduché a komfortné používanie stojanov a efektívne zabezpečenie bicykla proti krádeži. Funkčný prístrešok ho zároveň chráni pred nepriazňou počasia a zaujme aj štýlovým moderným dizajnom

Ak vás študentské cyklomestečko inšpirovalo a chceli by ste podobné aj pre vašu školu či univerzitu, no potrebovali by ste poradiť, aký stojan je vhodný, naši odborníci sú vám k dispozícii.