Stará Turá – V kraji veselých kopaničiarskych sliviek

Aké by to boli Kopanice bez sliviek? A aké by to bolo ihrisko, keby na ňom nebolo veselo? V Starej Turej sme spojili oboje. Vzniklo detské ihrisko pripomínajúce slivkový sad, aby bolo každému jasné, čo kraj charakterizuje.

Ak budete s deťmi autom prechádzať cez Kopanice a bude im dlhá cesta, určite sa zastavte v Starej Turej. Tamojšie detské ihrisko, ktoré vzniklo vo vnútrobloku, zaujme nielen svojou členitosťou, ale najmä tematikou, ktorá je pre tento kraj príznačná – kopaničiarskym slivkovým sadom. Nie, nechceme, aby zbierali pri hre slivky na lekvár či pálenku. Nápaditým stvárnením sme ich totiž pretavili do detského ihriska v podobe viacerých herných prvkov. „Témou ihriska boli kopaničiarske slivky, ktoré sa vo forme fialových sliviek pretavujú do povrchu Playtop. Strom slivky symbolizuje lanová pyramída. Okolo trampolín je tiež použitý tento motív pre veselé poskakovanie „malých sliviek“,“ spresňuje autorizovaný architekt Studio 21 Juraj Jurík.

Z obyčajného neobyčajné

Na začiatku to bol len prázdny medziblokový priestor, kde bolo kedysi staré asfaltové ihrisko s obrubou pieskoviska. Mesto Stará Turá ako investor ho malo záujem už dlhšie zrevitalizovať, a to spočiatku za pomoci eurofondov. Hoci neuspelo, rozhodlo sa pokračovať z vlastných zdrojov. „Mesto nás oslovilo, nakoľko v projekte boli navrhnuté naše riešenia. Spoločne sme doladili koncept rozmiestnenia a výber vhodných herných prvkov podľa želania investora,“ hovorí autorizovaný architekt Juraj Jurík.

V čase revitalizácie už bol priestor vyčistený, nové ihrisko tak vznikalo od základov, a to aj s bezpečným dopadovým povrchom tlmiacim pád.

Ihrisko je rozdelené do niekoľkých herných zón, ktoré sú prepojené práve „rozkotúľanými slivkami“ v podobe pologúľ z bezpečného povrchu Playtop. „Prvotný výber herných prvkov išiel od nás v niekoľkých verziách a mesto si následne vybralo dizajn, ktorý sa im pozdával,“ konštatuje Juraj Jurík. Farebnosť ihriska, vrátane bezpečného dopadového povrchu tlmiaceho pád, tak tiež korešponduje s témou ihriska.

Nosným prvkom hlavnej časti je spomínaný strom slivky v podobne lanovej pyramídy od nemeckého výrobcu Berliner Seilfabrik. Vyznačuje sa vysokou kvalitou materiálu aj prevedenia. Okolo neho sú roztrúsené jednak spomínané pologule slúžiace na hru či posedenie počas hry, ktoré opticky aj oddeľujú priestor, a jednak spomínaný motív pre veselé poskakovanie „malých sliviek“ je pretavený aj do malých zapustených trampolín nemeckého výrobcu Euroatramp. Tie umožňujú bezpečné skákanie pre deti rôzneho veku. „V dopadovom povrchu je tiež skákacia škôlka, ktorá namiesto čísiel používa motív malej a veľkej slivky symbolizujúc číselnú hodnotu,“ dodáva Juraj Jurík.

V ďalšej časti ihriska zas deti nájdu hernú zostavu Agito od renomovaného švédskeho výrobcu HAGS, ktorá v sebe ukrýva možnosti na lezenie, šmýkanie, tréning rovnováhy či prekonávanie prekážok. Obe herné plochy sú prepojené jednak cez spomínané pologule, ako aj cez staré drevené pražce zapustené v trávniku. Na ihrisko je z okolitých chodníkov bezbariérový prístup.

Ihrisko sa ešte môže rozrásť

Nateraz sa ihrisko zrealizovalo kompletne podľa návrhu. „Celá realizácia bola aj vďaka zodpovedným pracovníkom z radnice bezproblémová a hladká. Vychádzali nám veľmi v ústrety s nakontaktovaním na miestne možnosti subdodávok, napríklad recyklovaný materiál pre podložie pod bezpečný povrch tlmiaci pád Playtop a podobne. Vďaka tejto spolupráci bola realizácia rýchlejšia a koordinovanie jednotlivých dodávok nevytváralo vzájomné kolízie,“ podotýka Juraj Jurík.

Ak by mesto malo záujem, ostal ešte priestor, ktorý by sa v budúcnosti mohol doplniť. Nateraz plánovalo dokončiť aj výsadbu – alej okrasných kvitnúcich stromov a trvalkové záhony.