Kaskádové ihrisko v malebnej prírode pri tajchu

V oddychovom glampingovom areáli na Počúvadle pribudla aj „kaskáda“ ihrísk, kde sa môžu vyšantiť deti rôznych vekových kategórií, dokonca aj spolu s rodičmi.

Počúvadlo patrí v banskoštiavnických horách k najkrajším tajchom. Je aj jedno z najväčších, a dokonca aj najhlbších v tamojšej oblasti. Priamo odtiaľ tiež vedie turistická cesta na najvyšší kopec Štiavnických vrchov Sitno a okolie láka aj na ďalšie objavovanie prírody a užívanie si spoločných chvíľ s blízkymi. Aj preto ide o jednu z vyhľadávaných destinácií nielen Slovákov, ale už aj zahraničných turistov. A hoci v rekreačnej oblasti pribudlo chát či penziónov pre turistov, v rámci lesného areálu ForRest Glamping siahol investor, spoločnosť Lucron, po novom modeli zžitia sa s prírodou, doslova pod holým nebom, no so všetkým pohodlím, ktoré k dovolenke patria. V rámci nového konceptu glampingu – teda spojenia glamour a campingu – poskytuje zážitok luxusnej a ekologickej verzii kempovania, a to  s hotelovými službami v nadštandardne vybavených stanoch so spálňami, obývačkou, kúpeľnou, a často aj vírivkou na drevenej terase, ktorá po prebudení či po aktívnom dni láka k pôžitkárske relaxu. Aby však jedinečnému zážitku spoločnej rodinnej dovolenky nič nechýbalo, rozhodol sa investor zatraktívniť pobyt hostí o ďalší lákavý bonus. Vytvoriť bezpečnú oázu pre spoločné hry a dobrodružstvá aj pre tých najmenších. „Výsledkom sú ihriská v údolí aj na svahu glampingového areálu, ktoré sú v prírodnom tóne s bezpečnými hernými prvkami z kvalitného dreva, kde sa môžu vyšantiť deti rôznych vekových kategórií, dokonca aj spolu s rodičmi,“ hovorí architektka Silvia Pribulová z našej spoločnosti Studio 21. Ihrisko, ktoré tak plne zapadá do prírodnej scenérie hôr, sme úspešne realizovali na jeseň 2021.

Jasná voľba

Na spoluprácu nás oslovila samotná spoločnosť Lucron, s ktorou už takmer desaťročie priebežne spolupracujeme na viacerých jej developerských projektoch na Slovensku a ktorá je s kvalitou našej práce a realizácií spokojná. „Investor vedel, že ihrisko bude spoľahlivo naprojektované, ihriská budú vyriešené správne, bezpečne, kvalitne a z kvalitných materiálov. Išiel, ako sa hovorí, „na istotu“. Vedel tiež, že nás nezaskočí ani realizácia ihriska v lesnom prostredí vo svahu,“ hovorí o voľbe spoločnosti architektka Silvia Pribulová.

Investor mal pritom od začiatku jasnú predstavu, aký charakter by ihrisko malo mať, aj pre akú vekovú kategóriu to bude. Rovnako bol jasný aj rozpočet.

Ihrisko však bolo spočiatku plánované len v kopci a malo dopĺňať areál luxusných stanov roztrúsených nielen v údolí, ale aj na priľahlej stráni. „Keďže však vo výbere boli aj prvky pre deti v najmladšej vekovej kategórii, v procese tvorby najvhodnejšieho rozmiestnenia herných prvkov bolo vhodné ich umiestniť bližšie k obytným objektom glampingu. Pre umiestnenie herných prvkov pre staršie deti vo svahu sme zas vzhľadom na charakter prostredia navrhli vytvoriť vo svahu terasu a ihrisko umiestniť na tejto ploche. Investor po zvážení súhlasil, a realizácia sa tak v celom rozsahu uskutočnila podľa nášho návrhu,“ vysvetľuje architektka Silvia Pribulová.

Partnerovi sme následne poslali návrh prvkov, ktoré by boli vhodné pre takýto jedinečný areál v prírodnom prostredí. „Po odsúhlasení sme pristúpili k návrhom herných zón,“ dodáva. Akonáhle boli na stole aj finálne návrhy ihrísk, začali sa už na jeseň 2021 stavebné práce. „Koncom septembra začali zemné a výkopové práce. V októbri boli inštalované herné prvky. Ako bezpečný dopadový povrch sme použili prírodný materiál vhodný do tohto prostredia – plavený štrk. Ihriská sa zrealizovali do konca októbra 2021,“ dodáva.

Zžité s prírodou

Najmenšie deti tu nájdu ihrisko s pieskoviskom, šmýkačku, domček s presýpacou kladkou a miskou na hru so štrkom. Hojdačky renomovaného výrobcu HAGS sú nielen s klasickým, ale aj tango sedákom pre súčasné hojdanie dieťaťa s rodičom, resp. starším súrodencom. Medzi jednotlivými hernými prvkami je pritom dostatok priestoru aj na voľnú hru na tráve, či prípadný oddych najmenších. Pre staršie deti vo veku 5-12 rokov sme už volili prvky, ktoré podporia aj ich súťaživosť, obratnosť a celkový rozvoj fyzických síl. Keďže les láka k lezeniu či šplhaniu, po dohode s investorom sme volili práve lezecké herné prvky, a aj na tomto ihrisku sa tak deti zžívajú s prírodou. „Po prvýkrát na Slovensku sme práve tu, v tomto areáli, realizovali multifunkčnú lezeckú dráhu UniPlay Obstacle Course. Tá na ihrisko prináša nový a jedinečný zážitok zo súťaženia. Deti môžu pretekať súbežne, no náročnosť zdolávania prekážok si prispôsobia svojim možnostiam. Dráha spĺňa všetky bezpečnostné normy a určite môže byť inšpiráciou aj pre areály škôl,“ konštatuje architektka.

Herná zostava obsahuje multifunkčné lezecké preliezky s rôznymi hernými funkciami – hrazdu, šplhacie lano s guľovitými úchytmi alebo oporou/sedákom v tvare disku, vertikálnu lezeckú stenu s úchytmi, lanové rebríky, rebriny a iné. Deťom sa zároveň počas hry naskytá aj krásny pohľad do údolia. „Zóna pre staršie deti bola o niečo náročnejšia na realizáciu, keďže je vo svahu. Ihrisko však veľmi pekne dopĺňa zónu pod lesom a vizuálne, materiálovo a farebne, korešponduje s okolím,“ dodáva architektka Studio 21. Kvalitné herné prvky od spoločnosti HAGS zároveň nevyžadujú špeciálnu údržbu, sú odolné voči vplyvom počasia a vhodné aj do nestráženého prostredia.