Nygårdsparken – Bergen, Nórsko

Z diaľky to vyzerá, ako by si tam stovky pavúkov urobili svoje pavučinové kráľovstvo. Pri pohľade z bližšia je už jasné, že sa tu spojil fantastický nápad s ešte neuveriteľnejšou schopnosťou vnímať svet detskej fantázie očami najmenších. Na obrej ploche tu vyrástol lanový park, či skôr horolezecká krajina, kde je celkovo 13 veží rôznych výšok prepojených sieťovými tunelmi vinúcimi sa cez 60 metrov strmý svah. Vitajte v parku Nygårdsparken v nórskom Bergene!

Návrat strateného parku

Osemnásť hektárový park sa nachádza priamo v centre mesta. Za sebou má bohatú históriu. Veď ešte v 19. storočí bol miestom, kde sa stretávala tamojšia smotánka. Krásny park v anglickom štýle bol vyhľadávaným pre svoje zákutia až do minulého storočia. Postupne však začal chradnúť a stal sa miestom stretnutí vandalov, bezdomovcov a drogovo závislých. V roku 2014 ho preto preventívne uzavreli. Až doteraz. Opäť sa tu rozprúdil život, dokonca detský džavot a okrem prechádzok, hier a dobrodružstva poskytuje aj bezpečné miesto pre mladých tínedžerov. Lanové kráľovstvo, ktoré sa tu podarilo vytvoriť, si právom zaslúži označenie „projekt mesiaca“.

Spidermanov svet

Aj tak by sa dalo nazvať ihrisko, rukopis ktorého nesie aj renomovaný európsky výrobca lanových herných prvkov a zariadení Berliner Seilfabrik, s ktorým pri tvorbe lanových ihrísk spolupracujeme aj na Slovensku.

Celý dobrodružný park je tvorený z 13 veží vzájomne prepojených lanovými tunelmi. Vstupné veže sú umiestnené na dolnom a hornom konci, ako aj v polovici celého lanového sveta. Dostanete sa k nim lezeckými lanami, rebríkmi a  sieťovými platňami. Pre odvážnejších spidermanov sú niektoré sieťové tunely vybavené vo vnútri aj rôznymi prekážkami. Samozrejme, adrenalín zaručujú aj ďalšie vodorovné siete, hojdačka na „hniezde“ takmer v korunách stromov či hojdací most. Kto zdolá dobrodružnú trasu, z najvrchnejšej veže vo výške 12 metrov sa mu naskytne nádherný výhľad na celý Bergen.

V prírodnom duchu

Aby park nestratil svoj prírodný ráz, jednotlivé stĺpy, svorky, rúrky aj laná sú v prírodných farbách červenohnedej, olivovej a béžovej. Dokonca aj jednotlivé panely sú obložené prírodným bambusom. „To bol presne zámer návrhu,“ hovorí Torstein Hagen zo spoločnosti Uniqa, ktorá bola pri projekte exkluzívnym partnerom spoločnosti Berliner Seilfabrik v Nórsku a zodpovedala za projekt. „Nygårdsparken je chránený park, čo znamená, že na stromoch ani vo vzhľade krajiny sa nemôžu robiť žiadne zásadné zmeny. Preto sme v úzkej spolupráci s príslušnými orgánmi koordinovali dizajn a výber farieb,“ spresnil. Dokonca výzvou bolo aj osadenie jednotlivých veží a stĺpikov, keďže hornina vo vrchnej časti parku bola doslova tvrdým orieškom.

„Riešením bolo použitie oceľových výstužných prútov vyvŕtaných do skál. Následne sme mohli zaliať základy okolo spojok a získať tak potrebnú stabilitu,“ vysvetlil vedúci výstavby Marius Kotte. Výsledok sa podaril. Lezecká cesta má viacero výškových úrovní, takže na svoje si prídu deti rôzneho veku, dokonca aj ich rodičia a zabaviť sa dokážu nielen na celý deň, no pri každej jednej návšteve.