Ihrisko s 370-ročným dubom

Nové herné prvky v revitalizovanom historickom parku Kerta v Michalovciach premosťujú históriu a súčasnosť a zatraktívňujú priestor aj pre najmenších.

Michalovský park Kerta patrí do národného kultúrneho dedičstva Slovenska. Má sa aj čím pýšiť. V rozľahlom areáli sa nachádza 60 vzácnych druhov drevín, medzi ktorými pozornosť nepochybne púta 370-ročný Dub letný. Historický park pritom podstúpil rozsiahlu revitalizáciu. V rámci nej pribudli mnohé oddychové zóny, ako aj detské ihrisko s hernými prvkami s unikátnym dizajnom práve pod taktovkou Študio-21 plus. V prírodnom prevedení premosťujú históriu so súčasnosťou, no zároveň zatraktívňujú priestor aj pre tých najmenších.

Cezhraničná spolupráca

Obnova parku bola súčasťou projektu cezhraničnej spolupráce Interreg Slovensko – Maďarsko, presnejšie miest Michalovce a Sátoraljaújhely, a tak na slovenskej, ako aj maďarskej strane sa revitalizovali parky Kerta a Széphalom. Michalovský park začalo mesto revitalizovať vlani v júni so slávnostným otvorením v závere tohto leta.

Zámerom revitalizácie prírodno-krajinárskeho parku bolo zachovať historický ráz danej lokality, no zároveň oživiť priestor a vytvoriť kultúrnu a oddychovú zónu. Aj preto sa citlivo pristupovalo k oprave a úprave chodníkov podľa historických podkladov, no vhodných aj pre vozíčkarov či kočíky, k výstavbe nového altánku s pódiom pre menšie kultúrne podujatia, obnoveniu zelene, ako aj osadeniu nového osvetlenia, drobnej parkovej architektúry a parkového mobiliáru a, samozrejme, nového menšieho ihriska. „Investor si vybral lanové herné prvky Cube a Splash od renomovanej nemeckej značky Berliner Seilfabrik. Keďže zámerom bol zachovať prírodný park, volené boli prvky, ktoré boli z prírodných materiálov, ale zároveň veľmi odolné a bezpečné, a zodpovedal tomu aj výber farieb,“ konštatuje autorizovaný architekt Studio 21 Juraj Jurík. Samozrejme, práve atraktívnosť a unikátnosť dizajnu má prilákať do parku aj tých najmenších spolu s ich rodičmi.

Hladká realizácia

Hoci ihrisko pozostáva len z dvoch prvkov, unikátny dizajn herných prvkov Berliner Seilfabrik spravil z oboch doslova solitéry priestoru, ktorý okamžite pritiahol záujem detí. Výrobca je pritom známy vysokou kvalitou, trvácnosťou a odolnosťou aj pre nestrážené priestory, čo pri výbere zo strany investora významne rozhodlo. „Jednotlivé prvky sú vhodné pre akúkoľvek vekovú kategóriu a bez obmedzenia hmotnosti, takže sa deti môžu pokojne hrať aj so svojimi rodičmi,“ konštatuje Juraj Jurík. Zvolený materiál a prevedenie si nevyžaduje takmer žiadnu údržbu a vďaka jeho prednostiam dokáže aj po rokoch vyzerať ako nové.

Hladká bola aj realizácia ihriska. „Výkopy boli hotové za cca 3 dni, samotná montáž na mieste trvala týždeň. Na záver sa za 2 dni naviezol dopadový povrch, ktorý tvorila 400 mm vrstva drevnej štiepky a upravilo sa okolie po výkopoch. Slávnostné otvorenie sa uskutočnilo podľa plánov ešte cez prázdniny,“ dodal autorizovaný architekt Studio 21 Juraj Jurík.

Ihrisko v parku Kerta v Michalovciach ukazuje, že aj s minimom herných prvkov sa dá vytvoriť jedinečný priestor, ktorý citlivo zapadá do okolia, no zároveň je neprehliadnuteľný. Podobne ako 370-ročný dub. Ak máte o podobné riešenie záujem, resp. vás čaká revitalizácia parku, prípadne ihriska, budeme radi, ak vsadíte na kvalitu a budeme sa môcť tešiť na spoluprácu pri výbere prvkov, projekte aj pri realizácii.