Lučenec – Legendárny Strand ožil deťmi

Na realizáciu detského ihriska v lučeneckom Strande sme sa tešili. Pred nami totiž stála výzva aspoň sčasti oživiť legendárne miesto a priviesť doň detský smiech. Kedysi bol Strand (z nemeckého pláž) nepochybne pýchou mesta. Pamätníci si tu spomínajú na rozsiahly park, krásne verejné kúpalisko a najmä čulý mestský život. Keď sa však mesto rozhodlo vlani Strand revitalizovať, park už bol spustnutý a najčastejšími návštevníkmi tam boli psíčkari, ktorí tu venčili svojich štvornohých miláčikov, prípadne sa tu schádzali neprispôsobiví občania. Pri navrhovaní vizuálu detského ihriska sme sa preto rozhodli inšpirovať práve slávnou minulosťou, nadviazať na vodný prvok a snahu mesta opätovne zo Strandu urobiť oddychové miesto (v blízkej budúcnosti sa plánuje dobudovanie prístupu k neďalekému potoku). Ihrisko je tak tematické, prepájajúcim prvkom je voda.

Herné prvky sme vyberali z radu HAGS Special od renomovaného výrobcu HAGS. Ide o atypické herné zostavy navrhnuté špeciálne k vybranej téme a umožňujúce sa deťom popri hre aj vzdelávať. V deťoch podporujú okrempohybu zvedavosť, fantáziu a socializáciu. Sú vhodné pre mestá a obce, ktoré chcú povedať o histórii, alebo o tom, čo je pre nich tradičné, čo je aj prípad lučeneckého Strandu.

Preliezky, šmýkačky či lezecké prvky sú šikovne ukryté v útrobách a na palube lode. Ďalšie schodíky deti zavedú do majáku, odkiaľ sa im naskytá výhľad na celé ihriskové „more“ aj súš a po skontrolovaní situácie sa šmýkačkou môžu bezpečne dostať na suchú zem. Pre budúcich kapitánov, samozrejme, nechýba drevené kormidlo značky Playnetic. To je v podstate zvukovým herným prvkom a dieťa ho vie uviesť do pohybu práve svojou fyzickou aktivitou – točením kormidla. Občas sa však aj pokojné more rozbúri, to vtedy, keď sa z mora vynorí príšerka – príbuzná Lochnesky, na ktorú však deti môžu bezpečne liezť, posedieť si na nej, či podliezť ju. Ak by sa predsa len rozhodli pred ňou utiecť, môžu to urobiť nielen na lodiach a koráboch, ale aj podmorským tunelom. Zvuk vody pomáhajú dotvárať aj ďalšie hudobné prvky značky Percussion Play. Vysokokvalitný, bezúdržbový bezpečný povrch tlmiaci pád od renomovaného výrobcu Playtop sme vybrali v troch farbách – v modrej na miestach, kde evokuje prúd vody, a v hnedej a zelenej, kde predstavuje súš. Ako ďalší bezpečný povrch „na súši“ pod hernými prvkami sme použili štrkopiesok.

Atypická herná zostava HAGS Specials umožňuje kombinovať typové prvky s doplnkovými hernými prvkami. Pre najmenších sme na ihrisku osadili aj niekoľko hojdačiek s klasickými sedákmi, sedákmi s ohrádkou, či zapustené pružinové hojdačky s maketou vodných vtákov.

V relaxačnej časti ihriska môžu obyvatelia nájsť aj informačné panely, ktoré pripomínajú históriu tohto miesta a zároveň je tu aj oddychová zóna určenú na relax nielen pre deti, ale aj ich rodičov. Mestský mobiliár je značky HAGS. Nezabudli sme ani na cyklostojany pre tých, ktorí na Strand prídu na bicykloch. V budúcnosti by súčasťou areálu mali byť aj chemické toalety.

Ak by ste chceli ihrisko navštíviť, nájdete ho TU.