Lučenec – Detská oáza v štvrti M.R. Štefánika

V spolupráci s mestom Lučenec sme sa pred dvomi rokmi pustili do premeny veľkorysého medziblokového priestoru v tamojšej štvrti Milana Rastislava Štefánika. Rozsiahlej zelenej ploche lemovanej stromovým porastom sme na jednej strane chceli ponechať vzdušnosť, no zároveň ju využiť na voľnosť pre detské aktivity. Výsledkom je tak niekoľko spolu súvisiacich ostrovčekov, či skôr oáz určených pre hru detí všetkých vekových kategórií, no s dostatkom miesta pre chvíle oddychu, ktoré si tu môžu užiť aj dospelí.

Veľkou výhodou plochy pre ihrisko sa ukázala už hneď na začiatku poloha. Vnútroblokový priestor je dostatočne uzavretý a poskytuje zázemie pre akékoľvek komunitné aktivity vrátane bezpečnej hry detí, no vzhľadom na veľkosť ide o dostatočne rozsiahly priestor na pohybové aktivity aj oddych.

Pri tvorbe ihriska sme použili viacero herných prvkov od nášho osvedčeného dodávateľa a výrobcu HAGS, ktoré sú vhodné pre rôzne vekové kategórie aj zameranie. Na ihrisku sa tak spolu môžu bezpečne vyšantiť aj tie najmenšie deti na kolotoči či rôznych typoch hojdačiek, vrátane inkluzívnych, ktoré dokonca umožňujú aj spoločné hojdanie dieťaťa s rodičom. Prvé objavy a zdolávanie prekážok si môžu vyskúšať v domčeku so šmýkačkou či lanovým mostom. Pre spestrenie a rozvoj zručností slúži aj dlhý lievik na poschodí domčeka na presýpanie piesku, prípadne štrkopiesku. Herné prvky HAGS umožňujú, aby deti popri bezpečnej zábave mohli na herných prvkoch zapájať aj logické myslenie, interakciu a fantáziu. Všetky prvky majú pevnú konštrukciu odolnú proti vandalizmu aj vplyvom počasia.

Pod jednotlivými hernými prvkami sme tentokrát volili ako bezpečný povrch tlmiaci pád prírodný štrkopiesok, ktorý umocňuje prepojenie s okolitou trávnatou plochou a dodáva jednotlivými ihriskovým ostrovčekom prírodný charakter. Deti však môžu využiť na naháňanie sa či iné športové aktivity aj veľkorysú trávnatú plochu, na ktorej sa dá cez leto oddychovať. Ako ochrana pred slnkom slúži veľká tieniaca plachta. Medzi jednotlivými ihriskovými ostrovčekmi sú aj oddychové oázy, kde sme použili mestský mobiliár značky HAGS.

Ak by ste chceli ihrisko navštíviť, nájdete ho TU.