LIGET BUDAPEST, MAĎARSKO

Mali ste v detstve radi Verneovky? Päť týždňov v balóne, Cesta do stredu Zeme, Deti kapitána Granta, Tajomný ostrov, Denník stroskotanca…Ak áno, u našich južných susedov sa v Liget Budapest môžete spolu s deťmi vrátiť aj vy do detstva plného dobrodružstiev. Veľkolepý ihriskový projekt si právom zaslúži označenie „Projekt roka 2019“. A to nielen toho najlepšieho z dielne nemeckej spoločnosti Berliner, ktorá za unikátom stojí a ktorej výhradným zástupcom na Slovensku sme práve my. Pokojne možno tento projekt označiť aj za to najlepšie, čo sa vlani v ihriskovom svete postavilo. Veď nateraz ide o najambicióznejší projekt rozvoja mestskej kultúry v Európe!

Liget Budapest je dôkazom toho, že aj verejné parky dokážu nabrať do žíl novú krv a energiu. Aj detskú. V juhovýchodnej časti parku sa rekonštrukciou 13 000 metrov štvorcových plochy podarilo vytvoriť jedno z najmodernejších a najrôznorodejších detských ihrísk v Európe. Pozostáva z viac ako 50 rôznych herných zariadení. Na svoje si prídu deti všetkých vekových kategórií, a aj dospelí. No najúžasnejšie je, že rozprávkový a dobrodružný svet nikoho nenechá z kola von – ide o inkluzívne ihrisko, takže zahrať sa na ňom môžu aj deti so zníženými fyzickými či psychickými schopnosťami.

Najväčšiu pozornosť púta teplovzdušný balón s úctyhodnými rozmermi, najmä 12-metrovou výškou, vo vnútri ktorého sa ukrýva veľká trojrozmerná sieť. Dostať sa tam si vyžaduje dobrodružný výstup cez najrôznejšie stúpačky, lanové rebríky či horolezecké laná. Ako vzor pre zobrazenie bielo-červeného prúžkovaného balóna pritom slúžil slávny obraz Balón od domáceho umelca Pála Szinyei Merse z roku 1878. Deti si tak užijú nielen hru, ale aj trochu kultúry naživo a dokonca aj histórie. Balón vystupujúci z Városligetu do vzduchu totiž obrazne prepája minulosť a súčasný život.

 

„Celý balón je navrhnutý okolo kyvadla namontovaného na centrálnom stožiari, ktorý je ukotvený k zemi pomocou ôsmich lán,“ spresňuje prvky bezpečnosti Katharina Hilgerová zo spoločnosti Berliner. „Priestorová sieť je napnutá na konštrukcii vyrobenej z oceľových rúrok a je zavesená na ďalších štyroch oceľových kábloch z vrchu stredového stožiara. Aby sa zachoval okrúhly tvar balóna, plášť je spevnený pomocou zvislých plastových tyčí,“ dodáva.

 

Výzvou bolo znížiť zaťaženie vetrom, ktorému je balón vystavený kvôli veľkosti. „Ako materiál pre balón sme použili vzduchopriepustnú polyesterovú tkaninu potiahnutú PVC. Jemne priehľadná textília tak zároveň umožňuje presvetliť aj vnútorný priestor balóna,“ spresňuje Hilgerová.

 

Berliner, ktorý je expertom na trhu vo výrobe maximálne bezpečných lezeckých herných prvkov, ukázal svoje majstrovstvo aj pri dvoch lezeckých vežiach vysokých 11 metrov. Každá je vybavená špirálovou alebo oblúkovou šmýkačkou. Zatiaľ čo výstup na jednu z veží chce dávku horolezeckej zdatnosti, na tú druhú sa dostanú aj menej zdatní. Obidve veže sú zároveň navzájom prepojené sieťovými tunelmi, veľkou horizontálnou sieťou a mnohými inými prvkami lezenia po lane.

Ak deťom nie je šplhania dosť, ďalšou možnosťou je vyšplhať sa do stromového domu Quii, ktorý je až na vrchole trojrozmerného stredného stožiara. Odtiaľ sa môžu vydať cez sieťový tunel a ďalší dom k nižšej lanovej dráhe.

 

Samozrejme, vyšantiť sa môžu aj najmenší. V parku na nich čaká množstvo preliezok, šmýkačiek a hojdačiek, vrátane hojdacích sietí, a  pre odvážnejších aj hojdacie siete vo vysokých výškach. A kto sa ešte poriadne nevyblázni, trampolíny rôznych tvarov a veľkostí poskytujú radosť zo skákania pre malých aj skôr narodených.

Tak čo, dali sme vám dobrý tip na výlet? My sme z projektu nadšení a dúfame, že raz bude podobné ihrisko aj na Slovensku!