Efektívne cykloparkovanie v útrobách stanice

Inšpirácia z krajiny tisícich jazier ukazuje, že ak má byť podpora integrovanej dopravy úspešná, základom je premyslené riešenie infraštruktúry. 

Z fínskeho mesta Espoo je to do metropoly Helsinky autom aj vlakom zhodne po 20 minút. Samozrejme, vlak ponúka v porovnaní s autom pohodlie a čas naviac, ktorý možno využiť buď prípravou do práce alebo na štúdium, prípadne na spiatočnej ceste oddychom a relaxovaním. Žiadne šoférovanie, žiadne dopravné zápchy. Fínsko už dlhodobo patrí ku krajinám, ktoré presadzujú nielen udržateľnú, ale najmä integrovanú dopravu. V podstate jedno bez druhého ani nejde. Aj v Espoo dbali na šikovné prepojenie železničnej dopravy tak na verejnú, ako aj na cyklodopravu. V meste sú vybudované cyklotrasy a najnovšie pribudli jazdné pruhy v zrekonštruovanom tuneli popod železničnú stanicu Leppävaara, ktorý tak bezpečne prepája severnú a južnú časť mesta.

Špeciálne cyklostojany

Samozrejme, nejde len o jazdné pruhy. Ak má byť cyklodoprava úspešná, nevyhnutné je aj zázemie. Aby cestujúci mohli pohodlne presadnúť z vlaku rovno na bicykle, vytvorilo mesto pri rekonštrukcii priestorov aj priestranné parkovacie miesta pre bicykle s dvoma typmi stojanov od inovatívneho európskeho výrobcu a nášho dodávateľa z Holandska, spoločnosti Falco.

Tým prvým je poschodový stojan FalcoLevel Premium+, vďaka ktorému je možné v útrobách stanice zaparkovať naraz stovku bicyklov. Ide o modulárny systém, čo znamená, že podľa potreby je možné stojany pripájať donekonečna. Hliníková konštrukcia FalcoLevel Premium+ je ľahká a vďaka hydraulickej vzpere uľahčuje užívateľovi aj v prípade poschodového stojanu jednoduchú manipuláciu s bicyklom pri jeho dvíhaní či skladaní z lyžiny. Komfortnú manipuláciu umožňujú aj rukoväte z mäkkého PVC materiálu v nápadnej červenej farbe.Stojany sú pritom odolné voči vlhkosti či inej nepriazni počasia, takže sú vhodné do akéhokoľvek priestoru v interiéri alebo exteriéri. V exteriéroch je možné cyklostojany aj zastrešiť, prípadne oplotiť.

Špeciálne uzamykanie

Falco ponúka široký výber pre riešenia každého priestoru. Avšak základom filozofie, ktorú si už vyspelé krajiny podporujúce cyklodopravu osvojili, je vytvorenie funkčnej cykloinfraštruktúry, teda umiestnenej čo najbližšie k iným formám dopravy, aby sa využívala maximálne efektívne. V prípade mesta Espoo boli preto využité aj jednoduché cyklostojany FalcoIon. Ich pridanou hodnotou je jednoduchosť používania pri vysokej úrovni zabezpečenia bicykla proti krádeži. Stojan má extra úchytku pre využitie reťazovej zámky. FalcoIon pritom nezovrie pneumatiku, ale vidlicu bicykla. V prípade e-bikov je možné využiť stojany FalcoIon s jedným alebo dvoma integrovanými nabíjacími bodmi pre elektrobicykle.

Systém je maximálne funkčný, no užívateľsky jednoduchý a komfortný. Dokonca prináša úspory aj pre mesto. Nie sú potrebné žiadne nákladné monitorovacie zariadenia v parkovacích domoch, podchodoch, v parkovacích vežiach či na priestranstvách, ktoré sa i tak často pri prípadnej krádeži bicykla ukazujú ako neúčinné. Dokonca potrebné nie sú ani drahé, no komplikované uzamykacie riešenia bicyklov, kde je negatívnou stránkou ešte aj strata času. Samozrejme, podstatné je nastavenie myslenia, a to aj v prípade obyvateľstva. Na rozvoj cyklodopravy nie sú nevyhnutné ani drahé bicykle. Stačia skutočne funkčné riešenia stojanov s kvalitnými zámkami a premyslená infraštruktúra.

Všetky cyklostojany Falco sú vyrábané z pozinkovanej ocele. Oceľové diely sú navyše práškované v antracitovej šedej farbe. Okrem estetickej funkcie to zabezpečuje aj ich dlhšiu životnosť, čo je výhodou v prípade exteriérového využitia. Ak vás toto riešenie z Espoo inšpirovalo a viete si aj vo vašom meste či obci podobný systém cykloparkovania predstaviť, pokojne sa nám ozvite a pripravíme vám s našim dodávateľom Falco riešenie na mieru.