Kvalitné lanové ihrisko si presadili rodičia

Najlepšou recenziou na výrobok či službu je, keď sú s ňou spokojní sami užívatelia. 

Kvalita, samozrejme, niečo stojí a preto často, bohužiaľ, prehráva boj s navonok lacnejšou, poväčšine odkopírovanou napodobeninou, ktorá je možno spočiatku rovnako pekná, no nekvalitná a s nízkou životnosťou. V prípade nového lanového ihriska v nemeckom meste Bad Vilbel od popredného európskeho výrobcu lanových herných prvkov a nášho dlhoročného dodávateľa Berliner Seilfabrik však kvalita vyhrala. S návrhom na výstavbu lanového ihriska prišli totiž rodičia detí v Bad Vilbeli, ktorí podobnú hernú plochu od Berlineru videli inde, a kvalitu sa rozhodli presadiť aj v svojom meste.

Mesto dalo zelenú

Rodičia kontaktovali samotnú spoločnosť Berliner Seilfabrik, aby im pomohla podporiť výstavbu lanového ihriska aj v ich meste. Keďže herných plôch v meste bolo skutočne málo, radnica nápad podporila. Šťastím bolo, že sa nechala presvedčiť na investíciu do kvality a tak zámer nového ihriska už v septembri 2020 schválila.

Naplánovanie celej plochy mesto zverilo krajinným architektom Steffenovi Henrichovi a Simone Michelovej. Tá k spolupráci prizvala aj krajinnú architektku Berlineru Seilfabrik Anne Eckertovú. Na rozdiel od Slovenska je to však štandardný postup, keďže ihrisko nie je len o herných prvkoch, ale samotný návrh riešenia je základ a pri náročnejších projektoch je tak koordinácia a konzultácia s výrobcom kľúčová. „Usporiadanie a výber zariadení detského ihriska sa uskutočnil v úzkej konzultácii so Simone Michelovou. Keďže ihrisko bolo postavené na svahu, vopred sme určili plochy, ktoré bolo potrebné vyrovnať pre vybavenie ihriska,“ dodáva aj Anne Eckertová. V priebehu procesu sa tak projekt ešte upravoval. Napríklad sa pridali ďalšie herné prvky a optimalizoval sa terén, aby bolo ihrisko ešte viac inkluzívne. „Bolo pre nás dôležité, aby ihrisko lákalo rozmanitým herným vybavením pre malých aj veľkých a aby bola väčšina plochy prístupná bez bariér,“ hovorí Simone Michelová. Stavebné práce sa začali v decembri 2021 a trvali dva mesiace. Ihrisko už zvonku zaujme rozmanitosťou prvkov a vďaka úpravám okolia a mobiliáru s tienením pozýva ľudí na príjemné trávenie času počas celého roka.

Lanové kráľovstvo

Jednou z vecí, ktoré na ihrisku od začiatku nesmeli chýbať, boli veľké priestorové siete a prvky v rôznych výškových úrovniach. Berliner tu preto použil rôzne herné prvky. Na ihrisku tak napríklad nájdete dve trojrozmerné sieťové konštrukcie, ktoré deťom umožnia liezť horizontálne aj vertikálne. Po dosiahnutí vrcholu strednej stožiarovej konštrukcie Tetragode čaká na deti otvorená vežička – kôš, z ktorého sa môžu kochať širokým výhľadom na okolité lúky. Pripojená nízka lanová dráha z herného radu Terranos vedie na trávnatý úsek spojený s cestou, vďaka čomu je prístupná aj deťom a rodičom na vozíčku. Herný prvok PentaBoo v druhej časti ihriska zas vďaka tomu, že je vysoko vo vzduchu, poskytuje nielen krásny výhľad na celý ihriskový komplex, ale deti tu nájdu aj útočisko pre oddych a ďalšie hry. Prípadne, ak chcú v adrenalínovom lezení pokračovať, napojeným sieťovým tunelom sa dostanú do ďalšieho nižšie položeného domčeka vedúceho k šmykľavke a odtiaľ sa vedia dostať rýchlo späť na zem. Na PentaBoo je pripojená aj ďalšia konštrukcia Terranos, ktorá vďaka svojmu tvaru U umožňuje lezenie do polkruhu. Zo šmykľavky sa môžete prehupnúť cez malý otočný prvok Eddie na nízku lanovú dráhu a späť do priestorovej siete.

Myslí sa aj na drobcov aj tínedžerov

Pre tých, ktorí ešte nedokážu liezť tak vysoko, je určená detská zóna, kde je vo veľkom pieskovisku malý domček Spoo s rampou a prístupovou sieťou – podľa toho, koľko skúseností s lezením už deti získali. Piesková dielňa podporuje ich hravosť, zručnosti, fantáziu aj sociálnu interakciu. Hojdačka so sieťou Bowl Swing je tiež ľahko prístupná pre najmenších. Z detskej zóny sa zas po chodníku dostanete k priestoru, ktorý je atraktívny pre tínedžerov a dospelých. K pohybu nabáda aj zariadenie na kalanetiku a balančná dráha zas trénuje rovnováhu. Trampolíny a veľké otočné hracie body, takzvané Eddies, dopĺňajú celý priestor.

S prekážkami sa dá zabojovať

Na novom ihrisku si každý nájde to svoje. A hoci vďaka priestoru a kvalitným herným prvkom bolo už od začiatku jasné, že výsledok bude stáť za to, realizácia sa nezaobišla aj bez kurióznej prekážky. Počas výkopových prác pre základy sa totiž narazilo na tisícročné  stvrdnuté lávové prúdy. Na ich odstránenie bola preto potrebná väčšia technika. Otvory pre základy tak boli väčšie a hlbšie, ale realizátor sa s tým popasoval. „Mimoriadne úsilie sa vyplatilo. Výstavba ihriska dopadla skvele, a zdá sa, že si to myslia aj deti a rodičia,“ dodáva na záver Verena Goßmannová, projektová manažérka z obchodného oddelenia spoločnosti Berliner. Ak budete mať cestu okolo, pokojne sa zastavte. A ak by ste mali záujem o podobné ihrisko či herné prvky, budeme radi, ak nás oslovíte a spolu s kvalitnými hernými prvkami Berliner vytvoríme krásne ihrisko aj u vás.