V Kolárove vyrástol krásny ihriskový gotický hrad pre deti

Park pri školskom areáli ožil deťmi aj históriou vďaka replike pamiatky stvárnenej do hernej atrakcie v rámci projektu európskej cezhraničnej spolupráce.

Veľkolepý, tajuplný, no najmä plný hier pre veľkých aj malých. Aj tak by sa dal nazvať krásny gotický ihriskový hrad, ktorý vyrástol v Kolárove vďaka projektu európskej cezhraničnej spolupráce Cultplay. Vybraná replika historickej pamiatky z maďarského mesta Tata, ktoré je tiež jedným z miest projektu, predstavuje tamojšiu starú pevnosť a v ihriskovej podobe pokrýva plochu takmer 245 m2. „Samotná farebnosť a tvary hernej zostavy sa snažia verne imitovať pôvodný gotický hrad,“ vysvetľuje autorizovaný architekt Juraj Jurík zo spoločnosti Studio 21. Spoločnosť sa zaoberá stavebnou, projekčnou a konzultačnou činnosťou, a to najmä v oblasti detských ihrísk, exteriérových športových prvkov, cyklostojanov, ako aj smart riešeniami v mestách. Ihrisko je voľne prístupné v parku pri Školskej ulici v Kolárove.

Impozantný ihriskový svet

Hradná pevnosť je skutočne impozantným ihriskovým svetom, ktorý ponúka nekonečné objavovanie, rozvíjanie fantázie a nové dobrodružstvá s kopcom zábavy pre deti rôzneho veku či zdravotnej spôsobilosti, ba aj pre dospelých. Tematický herný komplex má niekoľko poschodí, ktoré deti dokážu preskúmať či „dobyť“ aj zdolaním bezpečných lezeckých stien, rebríku s lanovým prepažením, lán, tyčí na šplhanie aj s kruhovými oporami a ďalších herných prvkov. Späť sa môžu vrátiť, či skôr šmyknúť aj vďaka viacerým otvoreným šmykľavkám, prípadne veľkej tubusovej šmykľavke vedúcej z podkrovia jedného z dvoch hradných krídiel. Krídla hlavnej časti hradu sú vo výške 5,6 metra. V hlavnej časti je tiež veža, ktorá je najvyšším miestom hradu a jeho dominantou. Je vysoká 9,2 metra a deťom sa z nej naskytá výhľad na celé okolie. „Hrad ponúka vo svojich útrobách aj mimo neho množstvo ďalších doplnkových hier,“ spresňuje Juraj Jurík.

Hoci vekové odporúčanie pre herný hrad je v rozsahu 5 až 12 rokov a pre túto vekovú kategóriu je prispôsobená ergonómia hry, zahrať sa dokážu skutočne aj starší návštevníci. „Kvalitné herné zariadenie je od švédskeho výrobcu HAGS patriaceho k európskej špičke. Zaručuje nielen bezpečnosť materiálu, ale aj vysokú odolnosť voči poveternostných vplyvom či prípadnému vandalizmu. Podobne bezpečný povrch tlmiaci pád z liatej gumy od ďalšieho renomovaného výrobcu Playtop umožňuje prístup k hradu a viacerým atrakciám aj pre zdravotne znevýhodnené deti,“ konštatuje Juraj Jurík. Môžu sa tak bezpečne hrať množstvo hier s rovesníkmi. Už návrh ihriska myslel na inkluzívnosť priestoru a preto boli vybraté komponenty a výrobcovia, ktorí ponúkajú tú najvyššiu kvalitu a bezpečnosť,“ konštatuje.

Hrad s vodnou priekopou

Pôvodnú kamennú pevnosť v Tate nechal na brehu jazera Öreg vystavať na starých ruinách začiatkom 15. storočia kráľ Žigmund. Hrad mal pôvodne štyri veže v rohoch stavby, ktoré boli prepojené dvojposchodovým hradným krídlom. V jednom z nich sa nachádzala hradná kaplnka. Zaujímavosťou je, že išlo o jediný hrad v Maďarsku, ktorý bol obklopený pôvodným obranným systémom vodnej priekopy. „Obranný systém sme verne zobrazili práve vďaka gumenému liatemu povrchu. Nádvorie sme imitovali graficky do tvaru opevnenia, kde je verne vyznačená aj vodná priekopa,“ podotýka architekt. V centre je zas schematizovaný erb mesta Kolárovo – štvorcípa biela hviezda na modrom kopčeku. „Vyvýšené miesto môže deťom poslúžiť aj na sedenie,“ spresňuje . Bezpečný povrch je odolný, no priepustný a rýchloschnúci, čím sa zvyšuje bezpečnosť. Nevyžaduje si veľkú údržbu a je z recyklovateľných materiálov. „Dokonca sme použili aj niekoľko farebných mixov Nike Grind – materiálu, ktorý obsahuje recyklát zo známych športových tenisiek,“ podotýka architekt Studio 21.

V samotnom vnútri hradu sú okrem preliezacích prvkov aj rôzne logické hry pre deti. Deti sa tu tiež môžu zahrať na obchod či strážiť okolie cez ďalekohľad. Na „nádvorí“ zas pozornosť pritiahne hudobný audionetic od holandského výrobcu Playnetic. „Toto interaktívne zariadenie si vygeneruje elektrickú energiu samotným návštevníkom, ktorý stláčaním pedálu vytvorí dostatok elektriny na prehratie hudobnej nahrávky,“ vysvetľuje. Zámer projektu bolo informovať návštevníkov o histórii hradu, a nahrávka mala byť vo viacerých jazykoch aj pre  zahraničných návštevníkov. Zatiaľ sú tu prehrávané rôzne hudobné skladby určené pre deti. Popri interaktívnom prvku je v detskom areáli tiež decentná presklená infotabuľa. V okolí ihriskového hradu sa pre „pocestných“ a všetkých, čo si chcú oddýchnuť alebo sa upokojiť od hry, nachádza niekoľko lavičiek, ako aj ďalší potrebný mobiliár. Okolie je lemované tiež dostatkom stromov, ktoré vytvárajú v lete prirodzený tieň.

Zapasoval do prostredia

Plusom je, že vzhľadom ku dobre zvolenej lokalite lesoparku s vyrastenými stromami celkový rozmer ihriska svojou mierkou zapasoval do prostredia. „Mesto veľmi vhodne vybralo pre túto ihriskovú pevnosť lokalitu v parku pri školskom areáli. Z hľadiska dopravy je miesto pre ihrisko bezkolízne a zároveň je park priechodný pre peších,“ konštatuje Juraj Jurík. Pri výstavbe bol len minimálny zásah do okolia „Ihrisko sa napojilo na existujúci chodník a vzhľadom k miernemu briežku sa výkopová zemina použila na mierny násyp pre zrovnanie podložia pre stavbu ihriska. Návrh počítal aj s osadením stromu z južnej strany pre neskoršie tienenie ihriska v lete,“ dodáva. Celá stavba ihriska od začiatku výkopov po dokončenie okolia trvala 3 mesiace.

Kolárovo je jedným z desiatich miest, ktoré sa zapojili do európskeho projektu „Cultplay – vytvorenie interaktívnych tematických parkov, inovatívne použitie kultúrneho dedičstva“ v rámci slovensko-maďarského programu INTERREG. V snahe posilniť cezhraničnú spoluprácu a ochrániť a sprístupniť kultúrne dedičstvo pre najmladšiu či ďalšie generácie tak v jednotlivých mestách vznikajú postupne interaktívne detské parky prezentujúce vždy jednu vybranú pamiatku. Takto už vzniklo napríklad tematické ihrisko v Šali, kde je v detskom svete stvárnená pustovňa Majk z družobného mesta Oroszlány. „Ďalšie rozsiahle tematické ihrisko v rámci cezhraničnej spolupráce by malo byť postavené v meste Komárno,“ dodáva Juraj Jurík. Do projektu Cultplay sú zapojené okrem Kolárova aj mestá Nové Zámky, Šaľa, Komárno, Svodín, Hurbanovo, Kisbér, Tata, Komárom a Oroszlány.

Nové Ihrisko je tematické. Architekt ho navrhol ako súhvezdie, respektíve galaxiu. „Navrhli a spoločne sme vybrali vhodné prvky, ako aj grafiku povrchu. Pokiaľ ide o farebnosť povrchu, doladila sa tak, aby nebol príliš tmavý, no symbolizoval hviezdnu oblohu,“ spresňuje Juraj Jurík. Dopadová plocha ihriska tak má tvar kruhu. Obloha je znázornená modrou farbou, cez ňu prechádzajú v rôznych šedých odtieňoch línie dráh pohybov vesmírnych telies a samotné vesmírne telesá sú už znázornené aj pomocou hracích prvkov. „Centrálny motív je slnko znázornené nielen žltým kruhom, ale aj priestorovým guľovitým lanovým herným prvkom od renomovaného výrobcu Berliner Seilfabrik. Prvok je z nerezových trubiek so žltými guľôčkovými ukončeniami, aby sa umocnila žiarivosť. Sieťová výplň je vizuálne potlačená čiernou farbou. Na dopadovom povrchu sa odrážajú aj ďalšie vesmírne útvary. Saturn s prstencom prezentuje kolotoč od svetoznámeho výrobcu a nášho dlhoročného partnera HAGS. Zem má piruetu s prvkami na udržanie rovnováhy, Merkúr má zas v sebe trampolínu zapustenú do gumeného povrchu v rovine s terénom, vďaka čomu ide o nielen atraktívny, ale aj bezpečný prvok z dielne výrobcu Eurotramp. Svoje miesto má na ihrisku aj Mesiac či ďalšie telesá. V centre hviezdnej oblohy sú nenápadne zakomponované plejády, ktoré reprezentujú drobné žlté kruhy. Do celého vesmíru sa vnára galaxia elipsovitého tvaru, ktorá je tvorená elektronickou hrou PlaytopStreet. „Farebne sme ju ladili do odtieňu sýto ružovej a dokonca po prvýkrát v rámci Slovenska sme použili aj trblietky, ktoré sa po dopade slnečných lúčov nádherne ligocú. Inšpirovali sme sa naším holandským partnerom, ktorý zastupuje výrobcu bezpečného povrchu tlmiaceho pád Playtop v Holandsku,“ podotýka autorizovaný architekt Juraj Jurík.