Kežmarok – Ihriskové kráľovstvo v strede sídliska

Tradičné aj moderné, detské aj športové, adrenalínové aj oddychové, no predovšetkým inovatívne a dizajnové. Aj tak by sa dalo nazvať multifunkčné ihrisko, ktoré sme tento rok realizovali v Kežmarku na východe Slovenska. Na prvý pohľad nenápadný a vcelku nie veľký medziblokový priestor je využitý maximálne efektívne. Jeho predĺžený vlnitý tvar pomedzi bytovky bol navrhnutý tak, aby si tu našli priestor či svoje „zákutia“ skutočne všetky vekové kategórie – je tu detský raj v podobe preliezok, hojdačiek, kolotočov a šmýkačiek, pre odvážnejších a zdatnejších kráľovstvo lezeckých spevnených a lanových plôch, multifunkčné športové ihrisko, workoutový kútik a priestor lemuje oddychová zóna s moderným nadčasovým mobiliárom pre každého.

„Pod celú plochu detského ihriska bol použitý bezpečný povrch tlmiaci pád od nášho osvedčeného dodávateľa, spoločnosti Playtop. Farebný zelený tón je zladený tak, aby povrch plynulo nadväzoval na okolitú trávnatú plochu, pričom kombinácia s béžovou farbou vytvára „chodníky“ pomedzi herné prvky,“ spresňuje autor projektu, autorizovaný architekt Studio 21 Juraj Jurík. Béžové vlniace sa „chodníky“ spolu s celkovým pôdorysom ihriska pritom korešpondujú aj s vlnami obdobnej farby maľovky na fasáde okolitých domov. Vysokokvalitný povrch je navyše bezúdržbový, takže zaručuje vysokú trvácnosť, a vzhľadom na priepustnosť tiež rýchlo schne, čo minimalizuje akékoľvek riziko pošmyknutia sa. Herné prvky sú od spoločnosti HAGS, európskeho lídra vo svojom segmente. „Pre najmenších sme vybrali klasickú zostavu domčeka so šmýkačkou, minilezeckou pevnou a lanovou plochou, ktorou sa dá vyliezť do hornej vežičky, a nechýba ani lanový most,“ konštatuje. Možností na hojdanie je tu hneď niekoľko, napríklad zapustené pružinové hojdačky, sieťová hojdačka alebo v neposlednom rade veľká šesťuholníková hojdačka, ktorá zaujme svojím nezvyčajným riešením. Pre deti je tu aj kolotoč, ktorý si roztočia buď vlastnou silou, alebo im v tom pomôžu rodičia. Podporu senzomotorických schopností pomáha zvyšovať aj interaktívna guľa Playnetic so zabudovanou hlasovou funkciou, na ktorej spustenie je tiež potrebná fyzická aktivita.

Azda najväčšiu pozornosť, a to nielen odvážnejších dobrodruhov, ale aj okoloidúcich, púta obria modrá lanová zostava od nášho dodávateľa, nemeckej spoločnosti Berliner Seilfabrik. Má tvar korábu a ponúka nespočetné množstvo aktivít. Komu pohybu ešte nie je dosť, v druhej časti ihriska dostáva priestor šport. Jednak v sídliskovom areáli Arena pre loptové hry a jednak už pre starších v zóne s workoutovými hernými prvkami a zostavou vysokokvalitnej značky Denfit odolnej voči počasiu a vandalizmu. Rovnako ako herné prvky na ihrisku, aj tieto vyžadujú minimálnu údržbu.

Celý areál je zároveň doplnený moderným mestským mobiliárom značky HAGS, ktorý dizajnovo dopĺňajú aj cyklostojany od spoločnosti Orion Bausysteme. Realizácia ihriska v Kežmarku ukázala, že v medziblokovom úzkom priestore sa dá vytvoriť multifunkčné ihrisko, ktoré nielen spája komunitu, ale poskytuje dostatočný priestor aj na rôzne zmysluplné voľnočasové aktivity.

Ak by ste chceli ihrisko navštíviť, nájdete ho TU.