Ivanka pri Dunaji – Škola, kde sa to hemží bicyklami

Ivanka pri Dunaji je jednou z prvých lastovičiek, ktoré výrazne podporujú cyklodopravu svojich žiakov.

Keď prídete na dvor základnej školy v Ivanke pri Dunaji, zrak vám padne na desiatky bicyklov. Presnejšie, v cyklostojanoch je v súčasnosti priestor až na 156 bicyklov! Obec ako investor sa takto rozhodla vštepovať žiakom už od mala udržateľný spôsob života, ktorého je ekodoprava rozhodne súčasťou. Základná škola v Ivanke pri Dunaji je pritom druhou najväčšou základnou školou na Slovensku. Aj preto je tento počin nasledovaniahodný. Cyklostojany, ktoré sme tu inštalovali, sú od renomovanej holandskej značky Falco a vyznačujú sa vysokou kvalitou, ako aj bezpečnosťou a šetrnosťou k rámu bicykla.

Stojany s prestrešením

Investor mal od začiatku jasno v tom, čo by cykloparkovanie malo spĺňať. Vyhlásil verejnú súťaž, kde boli jasne definované jednotlivé špecifiká. Na základe toho sme sa prihlásili do súťaže, ktorú sme s naším riešením vyhrali,“ vysvetľuje odborník na cykloinfraštruktúru spoločnosti Studio 21 Dávid Baráth. Investor sa pritom rozhodol na základe návrhu architekta riešiť cykloparkovanie nielen v priestoroch školského dvora tamojšej základnej školy, ale aj na obecnom úrade a v zdravotnom stredisku, kam sa inštalovalo po 28 cyklostojanov v rámci poschodového riešenia.

Pokiaľ ide o samotnú základnú školu, požiadavka investora bola na poschodové cyklostojany s moderným, štýlovým a funkčným prestrešením, a to v reálnej farbe, teda nielen pozinkované, ale s náterom v decentnej antracitovej farbe. Vďaka prestrešeniu je parkovanie pre školákov komfortnejšie.

Prestrešenie ponúka v prípade nepriazne počasia ochranu nielen bicyklu, ale pri manipulácii s bicyklom aj samotnému majiteľovi. Tým, že sú stojany poschodové, šetria miesto. Stojan je zároveň užívateľsky jednoduchý a komfortný. Kolesá bicyklov sú na poschodí fixované za pomoci lyžín a ľahkú manipuláciu s nimi zabezpečuje hydraulická vzpera, vďaka ktorej si dokáže bicykel zložiť či vyložiť aj menšie dieťa,“ vysvetľuje Dávid Baráth.

Cyklostojany holandského výrobcu Falco sa vyznačujú vysokou kvalitou a bezpečnosťou aj pre rám a kolesá bicykla. Konštrukcia je pevná a odolná voči nepriazni počasia či prípadnému vandalizmu, a to aj na verejne nestráženom mieste. Stojany zároveň umožnia bicykel bezpečne uzamknúť.

Aj staré problémy sa dajú prekonať

V rámci realizácie sa bolo treba popasovať aj s menšími problémami – jednak s nerovnosťou terénu, ako aj odstránením starších cyklostojanov, ktoré škola mala z minulosti, no neplnili už požadovanú funkciu. Vzhľadom na inžinierske siete nachádzajúce sa pod vyčleneným priestorom nového cykloparkoviska sa nedali uskutočniť výkopové práce pre inštaláciu nových stojanov. Preto bolo treba zmeniť kotvenie a vytvoriť novú betónovú platňu, ktorou sa zároveň podarilo vyrovnať nerovnosti terénu a osadiť do nej poschodové cyklostojany.

Takéto problémy zrejme nie sú v rámci slovenských škôl ojedinelé, no ako ukázal aj tento prípad, riešenie sa dá nájsť. Rovnako aj pokiaľ ide o samotné stojany. „Ako výhradný zástupca výrobcu Falco vieme pripraviť riešenia vhodné pre akékoľvek priestory, rozpočet či požiadavky. Na výber sú rôzne riešenia parkovacích prístreškov, jedno- a dvojpodlažných systémov parkovania bicyklov, dokonca elektrobicyklov, ako aj riešenia infraštruktúry potrebnej pre rozvoj cyklodopravy v mestách a obciach, vrátane škôl,“ dodáva Dávid Baráth.