Hurbanovská „ťažobná veža“ teší najmä deti

V rámci projektu cezhraničnej spolupráce Cultplay je banská pamiatka z Kibéru prvou, ktorá sa na Slovensku stvárňovala vo forme ihriska.

Vedia vaše deti, ako sa fára do bane a na čom sa uhlie vezie z podzemia? Ak máte cestu okolo Hurbanova, môžete spojiť príjemné s užitočným. Deti sa hravou formou dozvedia nielen o tomto povolaní, ale virtuálne navštívia aj našich južných susedov. Práve v Hurbanove je totiž tematické ihrisko, ktoré je replikou banského ťažobného objektu typického pre obec Kisbér v Maďarsku. Ihrisko je súčasťou európskeho projektu cezhraničnej spolupráce Cultplay.

Dobrodružstvo v podzemí

Hoci ihrisko nie je rozmermi veľké, deti si prídu na svoje. „Motívom ihriska bola banícka ťažobná veža – farebnosťou a tvarom pripomínajúca svoje predchodkyne – staré konštrukcie z minulosti,“ vysvetľuje Juraj Jurík, autorizovaný architekt zo spoločnosti Studio 21. Spoločnosť sa zaoberá stavebnou, projekčnou a konzultačnou činnosťou, a to najmä v oblasti detských ihrísk, exteriérových športových prvkov, cyklostojanov, ako aj smart riešeniami v mestách.

Deti sa môžu viacerými spôsobmi vyštverať zdola až do veže, prípadne loziť v jej útrobách, alebo sa z nej spustiť  tubusovou šmykľavkou späť na zem. „Herná zostava ponúka viacero možností na lezenie, preliezanie, či štveranie, ako aj šmýkanie sa z nej,“ podotýka.

Detskú fantáziu rozvíjajú aj doplnkové prvky imitujúce baníctvo. „Napríklad pružinová hojdačka je v tvare banského ťažobného vozíka, ktorý po koľajach schádzal do podzemia pre vyťaženú surovinu,“ vysvetľuje Juraj Jurík. Tomu je prispôsobený aj dopadový povrch, vďaka ktorému si to deti môžu živo predstaviť. „V grafike dopadového gumeného povrchu boli vyobrazené schematické koľajnice a pražce vchádzajúce pod vežu a miznúce v podzemí,“ dodáva. Pod vežou je žltohnedá farebnosť povrchu vyťaženej horniny prechádzajúca do hnedého „fľaku vydupanej zeminy“ a okolo zelený povrch imitujúci trávu. „Ťažbu horniny symbolizujú aj gumené kopce v okolí ťažobnej veže,“ podotýka architekt.

Kvalitné herné zariadenie je od švédskeho výrobcu HAGS patriaceho k európskej špičke. Zaručuje nielen bezpečnosť materiálu, ale aj vysokú odolnosť voči poveternostných vplyvom či prípadnému vandalizmu. Vodopriepustný bezpečný povrch tlmiaci pád z liatej gumy je zas od ďalšieho renomovaného výrobcu Playtop.

Hudobný výlet

Na ihrisku nechýba ani hudobný audionetic. Interaktívne zariadenie od výrobcu Playnetic využíva ľudskú energiu. Návštevník ju sám vygeneruje stláčaním pedála, čí sa vytvorí dostatok elektriny na prehratie hudobnej nahrávky. „Pôvodná myšlienka bola nahrať do zariadenia informácie v rôznych jazykoch o histórii pamiatky a partnerského mesta a prilákať tak návštevníkov aj na výlet do mesta Kisbér,“ vysvetľuje.

Detský ihriskový svet

Ihrisko je verejnosti voľne prístupné. Nachádza sa na sídlisku Stred v Hurbanove. Plochu pre osadenie zámeru vybral investor. Realizácia trvala zhruba dva mesiace, začala sa na prelome leta a jesene v roku 2018.

Replika banskej ťažobnej veže stvárnenej do ihriska bola vôbec prvou realizáciou európskeho projektu „Cultplay – vytvorenie interaktívnych tematických parkov, inovatívne použitie kultúrneho dedičstva“ na Slovensku v rámci slovensko-maďarského programu INTERREG. V snahe posilniť cezhraničnú spoluprácu a ochrániť a sprístupniť kultúrne dedičstvo pre najmladšiu či ďalšie generácie tak v jednotlivých mestách vznikajú postupne interaktívne detské parky prezentujúce vždy jednu vybranú pamiatku. Okrem Hurbanova už tematické ihrisko vyrástlo v Šali, kde je v detskom svete stvárnená pustovňa Majk z mesta Oroszlány. V Kolárove sa zas vypína gotický hrad z maďarského mesta Tata. „Ďalšie rozsiahle tematické ihrisko v rámci cezhraničnej spolupráce by malo byť postavené v meste Komárno,“ dodáva Juraj Jurík. Do projektu Cultplay sú zapojené okrem Hurbanova aj mestá Šaľa, Kolárovo, Nové Zámky, Komárno, Svodín, Kisbér, Tata, Komárom a Oroszlány.