Firmy si žiadajú cykloparkovanie

V biznis centrách pribúda spoločností, ktoré pre svojich zamestnancov vyčleňujú na platených parkovacích miestach aj priestor pre bicykle.

Do známeho administratívneho komplexu TwinCity na bratislavských Mlynských Nivách, kde sme ešte v roku 2019 realizovali prvé tamojšie cyklostojany v podzemnom parkovisku jednej z budov, sme sa v roku 2022 opäť vrátili. Ďalšie cykloriešenia v podzemnej garáži si totiž vyžiadal pre svojich zamestnancov aj priamo jeden z nájomníkov biznis centra, popredná spoločnosť zaoberajúca sa internetovým obchodom. Tá naše cykloriešenia už videla a páčila sa jej ich kvalita.

Šité na mieru

Vzhľadom na znížený strop z dôvodu inštalovanej vzduchotechniky sa do vyčleneného priestoru nedali umiestniť poschodové cyklostojany. Pre ich výšku je potrebných až 2,65 m voľného priestoru. Chceli sme však využiť vyčlenený priestor maximálne efektívne, preto sme objednávateľovi navrhli semi-vertikálne cyklostojany renomovanej holandskej značky Falco,“ hovorí odborník na cykloinfraštruktúru a cykloriešenia v spoločnosti Studio 21 Dávid Baráth. Semi-vertikálne cyklostojany Falco sú špeciálne navrhnuté tak, že vďaka ich 30°  sklonu dokážu významne ušetriť priestor nielen do výšky, ale aj smerom do priestoru. Potrebná voľná výška pre takýto typ stojanu je 2,1 metra. „Tiež rozpon medzi dvoma stojanmi je len 30,5 cm, kým pri poschodových je to až 37,5 cm. Avšak aj v porovnaní s klasickými stojanmi na zem vieme pri semi-vertikálnych stojanoch vytvoriť pri väčšom priestore miesto pre ďalších 5-6 bicyklov. Je to úsporný systém nielen do priestoru, ale rovnako je výhodný aj ekonomicky,“ spresňuje Dávid Baráth.

Namiesto 3 áut 40 bicyklov

A nielen to. Podpora ekodopravy má aj ďalšie benefity. Pre jedno auto je napríklad potrebný parkovací priestor 2,5 x 5 m. V tomto prípade sa však namiesto troch takýchto plôch vytvoril parkovací priestor až pre 40 bicyklov. „V podstate stačí vynechať pár miest pre autá a urobíte veľa pre podporu ekológie a aj rozpočet. Veľa firiem to už začína chápať a snažia sa byť zodpovednými, vyjsť v ústrety zamestnancov a zároveň šetriť,“ podotýka Dávid Baráth. Cyklodoprava totiž nielen šetrí parkovacie miesta pre firmu, ale je zdraviu prospešná pre zamestnancov, je lacná a vzhľadom na dopravné zápchy šetrí zamestnancom aj čas pri presunoch do a z práce. „Realizácia bola pritom veľmi rýchla. Montáž cyklostojanov trvala jeden deň a oplotenie pre zvýšenie bezpečnosti priestoru zabralo jeden až dva dni,“ spresňuje Dávid Baráth.

Holandská značka Falco patrí celosvetovo k lídrom v inováciách. Ponúka priestorovo úsporné a finančne efektívne riešenie vhodné pre akékoľvek priestory, rozpočet či požiadavky. Na výber máte rôzne riešenia jedno- a dvojpodlažných systémov parkovania bicyklov a elektrobicyklov, vrátane parkovacích prístreškov, ako aj riešenia infraštruktúry potrebnej pre rozvoj cyklodopravy vo vašom meste či obci, dokonca „cycle hubov“. Stojany umožnia bicykel bezpečne uzamknúť. Konštrukcia je pevná a odolná voči vandalizmu aj na verejne nestráženom priestore.