Adrenalínové ihrisko vo vyhliadkovej veži

V rámci prechádzky korunami stromov v nemeckom Sankt Englmav vznikla atrakcia, za ktorou stojí renomovaný výrobca herných lanových prvkov a náš dodávateľ, nemecká spoločnosť Berliner Seilfabrik.

Chodníky korunami stromov sú dnes vítanou atrakciou kdekoľvek vo svete. Ste v spojení s prírodou, kráčate takmer v oblakoch, krásy prírody vidíte z vtáčej perspektívy a prechádzka je často spojená aj s náučnými tabuľami či spestreniami pre deti vo forme interaktívnych stanovíšť. Chodník korunami stromov Waldwipfelweg v nemeckom Sankt Englmar však ponúka niečo navyše: unikátne adrenalínové lanové ihrisko, za ktorým stojí renomovaný výrobca herných lanových prvkov a náš dodávateľ, nemecká spoločnosť Berliner Seilfabrik. Lanová atrakcia je pritom na samom vrchu vyhliadkovej veže. Všetko však mohlo byť aj inak. Areál sa totiž pôvodne využíval na poľnohospodárske účely.

Kde a kedy sa to začalo

Nádherné adrenalínové lanové ihrisko vo vyhliadkovej veži sa rodilo postupne. Plocha pod terajším projektom Waldwipfelweg v bavorskom meste Sankt Englmar neďaleko českých hraníc bola poľnohospodárskou pôdou. Martin Six, ktorý svahovitý pozemok zdedil, však namiesto farmárčenia zvolil inú cestu: Rozhodol sa sprístupniť krásny výhľad na prírodu aj ostatným. A tak sa zrodil nápad chodníka korunami stromov. „Vzhľadom na južný svah je nehnuteľnosť ideálna na tento projekt,“ hovorí dnes už prevádzkovateľ rodinnej atrakcie Martin Six. „Pri dobrej viditeľnosti máte dokonca nerušený výhľad na Zugspitze, ktorý je vzdušnou čiarou vzdialený asi 220 kilometrov,“ dodáva. Stavebné práce odštartovali v roku 2007 a už o rok neskôr sa chodník korunami stromov tešil záujmu turistov.

Samozrejme, v tom čase išlo čisto o chodník. Vo výške 30 metrov si aj dnes návštevníci vychutnávajú asi 600 metrov dlhú cestu nad a cez koruny stromov s úžasným výhľadom na Bavorský les a okolitú krajinu. Následne dvojkilometrový náučný chodník lesom zas ponúka vychutnať si prírodu a dozvedieť sa na rôznych interaktívnych stanovištiach zaujímavosti o okolí, či vnímať les všetkými zmyslami. V areáli tiež možno zahliadnuť alpaky, lamy, ovce čiernonosé a kengury, čo láka pozornosť najmä najmenších.

Netradičná veža

Aj preto sa Martin Six v plánoch ďalej zatraktívniť chodník korunami stromov nezastavil. A my sme radi. Už v roku 2014 prišiel s nápadom na 52-metrov vysokú vyhliadkovú vežu. Tá mala mať pôvodne výťah a otočnú reštauráciu, nakoniec však rozhodnutie padlo na prístup bezbariérovým točitým chodníkom so sklonom 6 %. Oceľová konštrukcia pozostáva z takmer 300 ton ocele a 140 m³ smrekovcového dreva. Na vyhliadkovú plošinu vedie 400 metrov dlhá drevená cesta, ktorá sa vinie okolo stožiara ako akési točité schodisko. Už v priebehu plánovania sa Six rozhodol, že vežu zatraktívni pre deti ešte špeciálnym ihriskom. K slovu sa dostala spolupráca s renomovaným výrobcom Berliner Seilfabrik.

Rôzne hracie prvky ako sieťové tunely a mosty adrenalínovo prepojili šesť úrovní až po vyhliadkovú plošinu. Odspodu sa tak tí odvážnejší môžu dostať na druhú úroveň a teda na prvú z dvoch medziplošín aj vertikálnym sieťovým výstupom s odstupňovanými HDPE panelmi. Odtiaľ vás zas šikmý sieťový výstup zavedie na oblúkový sieťový tunel s odsadenými sieťami, ktorý sa nachádza po vonkajšej strane veže vo výške asi 40 metrov.

Prekonaním oblúka sa dostanete na druhú medziplošinu, kde narazíte na vrchol desať metrov vysokej DNA veže s trojrozmernou lezeckou sieťou. Tento adrenalínový ihriskový prvok dokonca vyčnieva z vyhliadkovej veže: „Myšlienka umiestniť do vyhliadkovej veže ešte jednu – DNA vežu, prišla v trochu neskoršom štádiu plánovania. Aj tu, rovnako ako pri iných herných prvkoch, bola nevyhnutná úzka plánovacia spolupráca s konštruktérmi veží. Aby bola inštalácia DNA veže možná, museli sa vykonať dodatočné statické výpočty a pod druhú medziplošinu bolo potrebné nainštalovať viac oceľových nosníkov,“ podotýka konštruktér projektu v Berliner Seilfabrik Elimar Quednau.

Dobrodružstvo na lanách

Tým však lanové dobrodružstvo nekončí. Vychutnať si môžete aj lezenie v 11,5 metrov dlhom sieťovom tuneli, ktorý je vo výške 6 metrov nad medziplošinou. Druhý oblúkový výstup premosťuje cestu medzi poslednými dvoma poschodiami a dovedie vás na vyhliadkovú plošinu, kde na návštevníkov čaká ešte jedna zvláštnosť. Dve siete nachádzajúce sa na vzdialenom okraji plošiny ponúkajú tým, ktorí sa odvážia vkročiť na sieť, pohľad do 52 metrovej hĺbky. Chce to odvahu, je to poriadny adrenalín, ale zážitok stojí za to.

Všetky lanové herné prvky sú spájané hliníkovými guľovými uzlami. Inovatívne, maximálne bezpečné prvky majú dokonca medzinárodný patent. Lisovanie každého jednotlivého uzla je precízny viacstupňový proces, ktorý zaručuje bezpečné zafixovanie polohy kríženia a veľmi vysokú pevnosť proti zošmyknutiu. Odoláva akejkoľvek teplote a je bezpečný aj proti prípadnému vandalizmu. Chôdza po dvoch sieťach s rozmermi 6 x 3 metre je teda veľmi bezpečná. Budeme radi, ak vás inšpirujeme na výlet, prípadne možno aj na myšlienku mať takýto vysoko bezpečný a veľmi kvalitný adrenalínový kúsok aj u nás. My si to vieme predstaviť a v spolupráci s Berliner Seilfabrik aj realizovať.