Bratislava – V Lakeside Parku pribudol ďalší priestor pre cykloparkovanie

V biznis centre sme v dvoch etapách realizovali moderné parkovacie stojany pre desiatky bicyklov.

Viete koľko bicyklov sa zmestí na jedno parkovacie miesto vyhradené pre auto? Rovných desať, najmä ak sa využije poschodové parkovanie. V prípade vyhradenia len troch takýchto parkovacích miest je to trojnásobok. V podzemnej garáži, pri dostatočnej výške, tak firmy môžu výberom správneho riešenia podporiť nielen cyklodopravu svojich zamestnancov, ale ušetriť aj nemalé prostriedky na nájomnom za parkovanie.

Správca budovy bratislavského biznis centra LakeSide Parku sa po pozitívnych ohlasoch od firiem rozhodol opätovne nás osloviť aj pre druhú etapu inštalácie cyklostojanov. Realizáciu druhej časti sme robili na jar 2022 a tentokrát pribudlo ďalších 70 miest pre bicykle.

Poschodové stojany šetria miesto

Do úvahy pripadali hneď poschodové cyklostojany, ktoré významne šetria miesto,“ hovorí odborník pre cykloinfraštruktúru spoločnosti Studio 21 Dávid Baráth. Podľa neho je však vždy dôležité, aby investor už pri plánovaní vyhradil väčší priestor. Jedným z dôvodov je, že nadšencov cyklodopravy z radov zamestnancov môže časom pribudnúť, najmä keď vidia benefity takéhoto riešenia u kolegov.

Investor pritom už v počiatočných plánoch počítal nielen s cyklostojanmi, ale aj cyklopásom pre bezpečný pohyb vo vnútri garáži,“ poznamenáva Dávid Baráth. Najmä pri veľkých budovách s množstvom firiem a teda frekventovaným pohybom áut je pre zamestnancov skutočne často rizikové sa s bicyklom pohybovať aj v podzemnej garáži. Osvietený developer, správca, ale aj firma tak môže vyjsť takýmto zamestnancom v ústrety práve vytvorením cyklopásu v garáži, ktorým sa užívateľ bezpečne dopraví k cyklostojanu.

Pokiaľ ide o samotný priestor, z hľadiska bezpečnosti sa ho investor rozhodol oplotiť s kontrolovaným a uzamknutým vstupom. Tým sa plocha pre cyklostojany rozčlenila na tri. Napriek tomu sa do vyčleneného priestoru zmestilo 70 stojanov. „Investor si z ponuky renomovaného holandského výrobcu a nášho dodávateľa, spoločnosti Falco, vybral riešenie Falco Eco, kde ide o odľahčené cyklostojany. Celá realizácia trvala do dvoch dní,“ dopĺňa Dávid Baráth.

Kvalitné riešenia

Hoci je priestor uzamknutý a chránený od prípadných prejavov vandalizmu, kvalita stojanov, ich funkčnosť a bezpečnosť, ako aj kvalita prevedenia je dôležitá aj z iných dôvodov. Samotné bicykle dnes stoja aj tisícky eur. Každý druhý bicykel má dnes kotúčové brzdy a v nekvalitnom cyklostojane, kde je bicykel nestabilný, môže dôjsť k zničeniu kotúčov ale aj ráfikov. Stojan musí tiež byť užívateľsky jednoduchý a komfortný. V prípade poschodových stojanov by výška priestoru mala byť minimálne 2,6 až 2,7 metra v závislosti od prevedenia cyklostojanu. Kolesá bicyklov sú na poschodí fixované za pomoci lyžín a ľahkú manipuláciu s nimi zabezpečuje hydraulická vzpera, vďaka ktorej si dokáže bicykel zložiť či vyložiť aj menej silný človek. „Výber riešení je naozaj široký a v prípade záujmu vieme poskytnúť aj poradenstvo pri plánovaní priestoru pre cykloparkovanie,“ dodáva odborník Studio 21.