Bratislava – Ružinovské ihrisko rastie s deťmi a deti s ním

Realizácia detského ihriska v rámci projektu rezidenčného bývania Nuppu v bratislavskom Ružinove z roku 2019 bola pokračovaním úspešnej spolupráce so slovensko-fínskym developerom YIT Slovakia. Práve v Nuppu sme sa rok predtým podieľali na workoutovom a multifunkčnom ihrisku.

„Spokojnosť s našimi predchádzajúcimi realizáciami pri workoutovom a multifunkčnom ihrisku sa pretavila aj do ponuky pokračovať v spolupráci pri tvorbe detského ihriska. Aj tu sme boli od začiatku v úzkom kontakte s krajinným architektom Eugenom Guldanom z firmy NewGardenDesign, ktorý mal na starosti aj vonkajšie plochy celého projektu Nuppu. Spoločne sme pripravili návrh možných herných prvkov, ktoré by do konceptu zapadali, a po vzájomných konzultáciách si architekt už priamo vybral typ, veľkosť aj farebnosť prvkov, ktoré ocenil aj investor,“ konštatuje autorizovaný architekt Studio 21 Juraj Jurík.

Ihrisko má nepravidelný, niekoľko uholníkový pôdorys, ktorý je chodníkmi rozdelený na menšie časti. Umožňuje tak vytvoriť menšie herné plochy s prvkami aj podľa veku, no stále zachováva tematický aj funkčný ihriskový celok. Centrálnym prvkom je lanová lezecká pyramída. „Nemecký výrobca Berliner Seilfabrik patrí medzi európsku špičku vo výrobe lanových herných prvkov. Pyramída ponúka nespočetne veľa možností na rozvoj fantázie, ale aj fyzických a psychických schopností detí. Výstup na ňu je možný z viacerých strán, pričom cestu nadol si môžu deti spríjemniť aj prostredníctvom šmýkačky,“ vysvetľuje Juraj Jurík. Pre menej odvážnych je v tejto časti detského ihriska menšia lanová atrakcia, ako aj hojdacia sieť od ďalšieho renomovaného výrobcu herných prvkov HAGS. „Všetko je ladené do oranžovo-fialovej farby a zapadá do farebných prvkov na fasádach okolitých bytových domov,“ podotýka Juraj Jurík.

Počiatočný návrh síce počítal s pyramídou, ktorá mala byť až o dve veľkosti väčšia, no neskôr sa vzhľadom na financie pôvodný návrh pozmenil. Našťastie, investor trval na tom, že plocha určená na ihriská musí veľkostne zostať a rovnako musí zostať aj kvalitatívny výber prvkov podľa návrhu. Tým je zaručené, že ihrisko určené pre širokú verejnosť si aj pri minimálnej údržbe zachová kvalitu, trvácnosť a odolnosť voči vplyvom počasia a prípadného vandalizmu.

Ihrisková časť pre menšie deti ponúka prevažovacie hojdačky, strunové hojdačky v tvare koníkov zapustené do zeme, alebo napríklad kolotoč. Pod celým ihriskom je bezpečný dopadový povrch Playtop farebne ladiaci k ihrisku. Vďaka chodníkom je na ihrisko ľahšia dostupnosť aj pre mamičky s kočíkmi či ľudí so zníženou mobilitou.

„Sme radi, že spoločnosť YIT Slovakia nepopustila z kvality herných zariadení a dodržala aj veľkosť plôch určených na ihriská podľa návrhu. Vďaka tomu môže aj toto detské ihrisko ponúkať priestor pre deti všetkých vekových kategórií a v rôznych fázach vývoja. Spolu s ďalšími aj športovými ihriskami v tomto komplexe tak deti môžu doslova vyrastať s ihriskom a objavovať v každom štádiu vývoja niečo nové, zdolávať nové výzvy aj seba samých,“ dodáva autorizovaný architekt Studio 21.

Realizácia ihriska v Nuppu nadviazala na úspešnú spoluprácu pri realizácii ihrísk v projektoch rezidenčného bývania Stein. Budeme radi, ak aj v budúcnosti dostaneme  dôveru YIT Slovakia pri ďalších projektoch.