Bratislava – Ihriskové čerešničky v dúbravskom komplexe Čerešne

Realizácia detského ihriska v rezidenčnom komplexu Čerešne v bratislavskej Dúbravke bola našou prvou spoluprácou s developerom ITB Development. S návrhom na tvorbu ihriska nás na základe predchádzajúcich pozitívnych referencií oslovil architekt Juraj Mihálik. Kvalitu rezidenčného bývania mali totiž podčiarkovať aj kvalitne riešené vonkajšie plochy, vrátane detského ihriska. Komplex Čerešne dostal svoj názov podľa čerešňového sadu, ktorý kedysi túto časť Dúbravky zdobil, a nám sa myšlienka pretaviť tematiku čerešní aj do detského ihriska od začiatku páčila. Rovnako, ako je nám blízky aj prístup investora. Obdobne ako my zastáva názor, že bývanie nie je len byt. Je to predovšetkým priestor, kde chce človek tráviť aj voľný čas, kde má pri spoločných aktivitách možnosť spoznať dobrých susedov a žiť v súzvuku s prírodou. Vonkajšie priestory sú tak navrhnuté podľa princípov moderného komunitného bývania.

Detské ihrisko bolo od začiatku naprojektované do priestoru uzavretého vnútrobloku, do ktorého sa prechádza cez polyfunkčný objekt. Pôvodne sa síce počítalo s využitím strechy objektu aj pre skulptúru v tvare čerešne, no vzhľadom na rozpočet a snahu investora ustrážiť v prvom rade kvalitu realizácie ihriska aj herných prvkov sa od nej upustilo. „Dohodli sme sa tak na osadení ihriskových plôch do červených kruhov symbolizujúcich čerešne. Z estetického hľadiska sme vybrali tri odtiene červenej – od oranžovo-červenej, cez jasnú červenú až po tmavočervenú, ktoré sú použité na bezpečnom povrchu tlmiacim pád,“ približuje autorizovaný architekt Studio 21 Juraj Jurík. Každý z týchto kruhov tvorí síce samostatný herný segment rozdelený dokonca aj podľa vekových kategórií, no vo výsledku funkčný ihriskový celok. „Napríklad pre najmenšie deti je určené pieskovisko s kráterom, ďalší kruh už má herné prvky určené pre staršie deti. Je tu sieťová hojdačka a prevažovačka od renomovaného výrobcu HAGS. Ďalšia čerešňa vystupuje do priestoru v podobne lanového herného prvku od významného európskeho výrobcu Berliner. Staršie deti môžu využiť aj trampolínu od spoločnosti Eurotramp zapustenú do gumeného povrchu v rovine s terénom. Svoju čerešničku tu dokonca majú aj dospelí so zostavou fitness prvkov,“ približuje Juraj Jurík. Ide v celku o vizuálne jednoduchý návrh, ktorý však veľmi pekne esteticky zapasoval do lineárneho vnútrobloku. „Deti vedia prebehnúť k ihriskovým čerešničkám cez trávu. Bezpečný dopadový povrch tlmiaci pád od výrobcu Playtop zaručuje nielen kvalitu a stálofarebnosť materiálu, ale aj priepustnosť. Aj po prípadnom daždi je rýchlo suchý a chráni tak pred prípadným pošmyknutím sa. Je prakticky bezúdržbový a akýkoľvek prípadný odpad či iné predmety nebezpečné pre deti sú na ňom ihneď vidieť,“ vysvetľuje autorizovaný architekt Studio 21. Dokonca aj situovanie fitness „čerešne“ na briežku má svoju výhodu. „Rodičia majú celé ihrisko ako na dlani,“ podotýka Juraj Jurík.

Jednotlivé herné prvky pre deti, či fitness zostava od holandského výrobcu Denfit sa vyznačujú nielen vysokou kvalitou, ale aj odolnosťou proti počasiu či prípadnému vandalizmu. Aj pri prakticky minimálnej údržbe zaručujú dlhú trvanlivosť. Teší nás preto, že investor zotrval pri architektonickom návrhu a nesnažil sa uberať v realizácii z kvality herných prvkov či prác.