Bratislava – Cykoparkovanie s maximálnym komfortom

Developer bizniscentra na Lazaretskej sprístupnil cyklostojany aj pre verejnosť.

Obdobie korony na jednej strane utlmilo biznis firiem, na druhej však tiež zmenilo ich priority, a to aj pokiaľ ide o nazeranie na zamestnanecké benefity. Mnohé spoločnosti si totiž uvedomili, že cyklodoprava sa stala pre zamestnancov v pandemickom období nielen bezpečnejšia v porovnaní s cestovaním v MHD, no práve jej ďalšia podpora do budúcnosti môže byť v pracovnom procese významným zamestnaneckým benefitom. A to najmä, ak vytvoria vhodné podmienky pre parkovanie bicyklov, ktoré je navyše komfortné a bezpečné pre zamestnancov, teda priamo vo firemnej garáži s plynulým prechodom priamo do pracovného procesu. To bola aj pôvodná myšlienka podpory cykloparkovania v biznis centre na Lazaretskej, ktoré sme realizovali na jar 2022. Na ňu nadviazala ďalšia, rovnako pozitívna.

Benefity prevažujú

V prípade, že zamestnávateľ vytvorí vhodné podmienky, zamestnanec takýmto spôsobom finančne šetrí na doprave a parkovaní, zároveň šetrí čas, keďže nemusí stáť počas špičky v dopravných zápchach, a pravidelným pohybom prispieva k dobrému zdraviu a kondícii,“ vysvetľuje Dávid Baráth, špecialista na cykloriešenia v spoločnosti Studio 21. Výhody z toho má aj zamestnávateľ. „Zamestnanci do práce nemeškajú z dôvodov prestojov v zápchach. Významné finančné úspory sú aj na parkovom státí, keďže zamestnávateľ nepotrebuje mať či už vo vlastnej, alebo prenajatej podzemnej garáži vyhradených toľko parkovacích miest pre zamestnancov,“ vypočítava. Správa sa tiež spoločensky zodpovedne a pravidelný pohyb sa podpisuje aj pod zdravie či spokojnosť zamestnancov.

Sprístupnené aj pre verejnosť

Investor preto už v štádiu plánovania vyčlenil priestor pre cyklostojany, a to hneď vedľa výťahov, aby to bolo pre užívateľov čo najkomfortnejšie. Na daný priestor sme v prvej fáze navrhli dvojposchodové riešenie od nášho dodávateľa a renomovaného výrobcu cykloriešení, holandskej firmy Falco,“ vysvetľuje Dávid Baráth. Vďaka tomuto riešeniu sa tam zmestilo 24 stojanov. Ich prednosťou je ľahká manipulácia aj v prípade cyklostojana na poschodí, šetrnosť k rámu bicykla, jeho bezpečné uzamknutie a kvalitné prevedenie.  „Investor vybral zároveň také miesto, kde sa dá v budúcnosti rozširovať počet cyklostojanov v závislosti od záujmu užívateľov,“ spresňuje. Realizácia pritom netrvala viac ako jeden deň. „Akonáhle je vybraté miesto, inštalácia stojanov je skutočne záležitosťou pár hodín,“ dodáva odborník Studio 21.

Nespornou prednosťou cykloparkovania v biznis centre na Lazarentskej je aj to, že investor ho neoplotil a neuzamkol, je tak prístupné nielen pre zamestnancov firiem v budove, ale aj návštevníkov či verejnosť, ktorá do budovy na bicykli príde.