NORDHAVN LÜDERS – UNIKÁTNY KOMPLEX PARK & PLAY

Už ste niekedy boli v Nordhavne? Je to časť Kodane a hoci sa aj dánska metropola hrdí prívlastkom európske zelené mesto, Nordhavn je unikátnym príkladom, ako by udržateľné a smart mestá vo svete v budúcnosti mali skutočne vyzerať. Aj preto sa netreba diviť, že tohtoročnú dánsku cenu za dizajn Danish Design Award 2020 v kategórii Liveable Cities si odnieslo práve inovatívne riešenie budovy, presnejšie parkovacieho domu Lüders v Nordhavne. V Študio-21 plus sme radi, že zásluhu na tomto ocenení majú aj traja naši dodávatelia – rokmi osvedčení európski výrobcovia lanových lezeckých prvkov Berliner Seilfabrik, trampolín Eurotramp a bezpečných povrchov Playtop, ktorí sa na dodávkach a realizácii podieľali. Je to dôkaz, že aj my na Slovensku robíme verejný priestor s najlepšími.

Lüders Park’N’Play v Kodani v Dánsku

„Toto je prvýkrát, čo sme videli, ako ožíva parkovací dom,“ podotkla porota k ocenenej stavbe, ktorá prináša nový unikátny koncept Park & Play. Hybridná budova z dielne architektov Jaja Architects na jednej strane svojou architektúrou a farebnosťou zapadá do tamojšej panorámy s nádychom dokárskej histórie. Na druhej strane však bola od začiatku pre architektov výzvou premeniť konvenčný monofunkčný parkovací dom tak, aby nielen umožnil širokej verejnosti zaparkovať vozidlá, ale poskytol im aj plnohodnotný priestor na športové a sociálne vyžitie.

Typická červená stavba z betónových blokov poskytuje na siedmich poschodiach až 485 parkovacích miest pre vozidlá. Zvonku je zdobená kolážou významných postáv a udalostí spojených s históriou tejto časti mesta. K fasáde sú po celej dĺžke diagonály veľmi zaujímavo pripevnené dve schodiská vedúce až na strechu a lemované krásnymi zelenými stenami. Ambiciózny projekt okrem potrebnej infraštruktúry pre mesto dokázal totiž na streche parkovacieho domu poskytnúť ďalší unikátny priestor o veľkosti 2400 mpre prvok občianskej vybavenosti – nádherné vonkajšie multifunkčné ihrisko pre plnohodnotné športovanie. Keďže je vo výške 24 metrov, ponúka širokej verejnosti a najmä športuchtivým nielen možnosť vybehnúť 123 schodov odspodu budovy až nahor, no na streche otvára ďalšie možnosti behania, cvičenia, posilňovania či hrania sa v prípade detí. A, samozrejme, pohľad na mesto doslova z vtáčej perspektívy. „Návštevníci získajú prístup k výhľadu, za ktorý by si za normálnych okolností museli platiť,“ podotkla porota.

Lüders Park’N’Play v Kodani v Dánsku

Na celom svete existuje množstvo parkovacích domov, no práve Parking House Lüders je pozoruhodným príkladom projektov zameraných na riešenie budúcnosti mestského života na celom svete. Je tiež dôkazom, že aj v preplnených mestách, kde nie je nazvyš voľných plôch, môžu parkovacie domy ožiť a priniesť jedinečnosť v prevedení aj v novej úrovni aktívneho života pre ľudí. „Už predtým sme videli využitie strechy na voľný čas – napríklad na priestor pre súkromné tenisové kurty a bazény, ale s jej sprístupnením pre verejnosť má toto riešenie demokratický ráz,“ uviedla porota. My môžeme len dodať, že určite by to mohla byť inšpirácia aj pre Slovensko.